Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- 30/30 Engraved Illuminated
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Illumination Color:
- Blue, Red
- Finish:
- Black Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 25.4 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- 1 CR2032 Battery, Objective/Eyepiece Covers
Code: KO-RS-KPROLZ30RS-7181
MPN: 7181
UPC: 698156071816
Product Info for Konus Konuspro Rifle Scope
Should you be hunting for a fantastic price on the Konus Konuspro Rifle Scope, then you have come to the right place. Manufactured using some of the most useful attainable materials and construction, these Rifle Scopes from the product experts at Konus can last you an exceptionally lengthy time. For a very long time, Konus has been helping to make high end products, and the Konus Konuspro Rifle Scope is verification of their persistence for making certain you have the products you'll want to flourish in almost any situation. Right here at Night-Optics, we make it our personalized obligation to make sure you leave with the best product for all your expectations, and the Konus Konuspro Rifle Scope is amongst the many items that we are extremely pleased to offer our consumers. And since we won't charge for shipping on orders of $49 or higher, there may never be a significantly better time to choose the remarkable Konus Konuspro Rifle Scope. For a good way to be certain that you're utilizing some of the most useful solutions out there, choose the Konus Konuspro Rifle Scope.![]()
The Konus Konuspro LZ-30 3-12x56mm Rifle Scope features an advanced, dual locking system that is designed to lock-in your final adjustments and reset your bezel to zero with utmost precision. Its one-piece 30mm tube is unbelievebly rugged, while its fully multi-coated high quality glass is able to generate the maximum light transmission under the most unfavorable conditions. The unique 30/30 reticle with floating cross is etched for supreme recoil resistance and is also dual-illuminated in red and blue. The field of view is extremely generous, being 20% wider than comparable models.
Specifications for Konus Konuspro Rifle Scope:
| Manufacturer: | Konus |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 3 - 12 x |
| Reticle: | 30/30 Engraved Illuminated |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Exit Pupil: | 18.6 mm |
| Illumination Color: | Red, Blue |
| Finish: | Black Matte |
| Field of View, Linear: | 43 ft at 1000 yds |
| Eye Relief: | 81 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 25.4 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 13.4 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 2.4 in |
| Fabric/Material: | 30mm Nylon Webbing |
| Adjustment Range: | 60 in |
| Height: | 2.4 in |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Objective/Eyepiece Covers, 1 CR2032 Battery |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Twilight Factor: | 26 |
| Beam Color: | Blue/Red |
Features of Konus KonusPro LZ-30 3-12x56mm Rifle Scope 7181:
- Waterproof, fogproof, shockproof.
- Extra wide field of view.
- Fully multi-coated optics.
- Precision 1/4 MOA adjustmeents.
- Dual locking turrets with zero-resetting bezel.
- 30/30 engraved reticle with floating cross.
- Dual illumination
- One-piece tube construction.
- Fast focus ocular.
Package Contents:
- Konus Konuspro Rifle Scope