Tap Tap to Zoom
Code: KO-RS-7260
MPN: 7260
UPC: 698156072608
Should you be hunting for a great deal on the Konus KonusPro Rifle Scope 2-7x32 7260 Rifle Scope, then you have found yourself in the ideal spot. These Rifle Scopes from the expert product professionals at Konus are designed by using long lasting and dependable components, as a way to supply you with a product that is going to be effective for a long time. For a number of years, Konus has been making quality products, and the Konus KonusPro Rifle Scope 2-7x32 7260 Rifle Scope is verification of their persistence for ensuring that you possess the products you'll need to flourish in virtually any situation. Right here at Night-Optics, our responsibility is to ensure that you leave with the ideally suited product to meet your needs, and the Konus KonusPro Rifle Scope 2-7x32 7260 Rifle Scope is one of the numerous items which our company is enthusiastic to be able to provide our customers. Because we won't bill for delivery on orders of $49 or over, there could never be a more rewarding time to purchase the outstanding Konus KonusPro Rifle Scope 2-7x32 7260 Rifle Scope. For an amazing method to verify that you are dealing with some of the very best which the industry offers, purchase the Konus KonusPro Rifle Scope 2-7x32 7260 Rifle Scope.![]()
OpticsPlanet is proud to present the new Konus KonusPro Rifle Scope 2-7x32 7260. Designed from the input of real hunters, this Konus Rifle Scope is fit for any situation. Featuring engraved reticle technology, the Konus KonusPro Rifle Scope 2-7x32 7260 boasts amazing ruggedness and can withstand extreme forces. This Rifle Scope is so sophisticated and technologically advanced that the reticles are actually etched on precision and multi-coated optical glass, thus eliminating the chance of breaking and misalignment.
| Manufacturer: | Konus |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 2 - 7 x |
| Reticle: | 30/30 |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Exit Pupil: | 8 - 4 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 12.6 - 43 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 12 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Length: | 11.8 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 75 yds |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Leans Cleaning Cloth, Lens Caps |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |