Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- 30/30 Engraved Illuminated
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Illumination Color:
- Blue, Red
- Finish:
- Black Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 22.5 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- 1 CR2032 Battery, Covers, Objective/Eyepiece Covers
Code: KO-RS-KPROLZ3-7180
MPN: 7180
UPC: 698156071809
Product Info for Konus Konuspro LZ30 2.5X-10X50 Rifle Scope
Intended to be described as a superb item for almost any person, we're certain you will love the Konus Konuspro LZ30 2.5X-10X50 Rifle Scope . Made utilizing some of the best accessible materials and design, these unique Rifle Scopes through the product specialists at Konus can last you an exceptionally lengthy time. Konus has been devoted to providing high end products for a long time, and the Konus Konuspro LZ30 2.5X-10X50 Rifle Scope is the proof of that persistence for their customer base. At Night-Optics, we make it our obligation to ensure that you receive the best product for all your preferences, and featuring the Konus Konuspro LZ30 2.5X-10X50 Rifle Scope is something that we're pleased to do. And because you will get free of charge on shipping and delivery on orders of $49 and up, there has rarely ever been a more rewarding time to pick the remarkable Konus Konuspro LZ30 2.5X-10X50 Rifle Scope. For an awesome solution to make sure you are working with some of the best which the industry is offering, purchase the Konus Konuspro LZ30 2.5X-10X50 Rifle Scope.![]()
The Konuspro LZ-30 series of Rifle Scopes features an advanced dual locking system that is designed to lock-in your final adjustments and reset your bezel to zero with utmost precision. Its one-piece 30mm tube is exceptionally rugged while its fully multi-coated high quality glass is able to generate the maximum light transmission under the most unfavorable conditions. The unique 30/30 reticle with floating cross is etched for supreme recoil resistance and is also dual-illuminated in red and blue. The field of view is extremely generous being 20% wider than te other comparable models that are currently on the market.WATERPROOF/FOGPROOF/SHOCKPROOFEXTRA WIDE FIELD OF VIEW (20% WIDER THAN STANDARD MODELS)FULLY MULTI-COATED OPTICSPRECISION 1/4 M.O.A. ADJUSTMENTSDUAL LOCKING TURRETS WITH ZERO-RESETTING BEZEL30/30 ENGRAVED RETICLE WITH FLOATING CROSSDUAL ILLUMINATIONONE PIECE TUBE CONSTRUCTIONFAST FOCUS OCULARMagnificatiOn x Objective: 2.5-10X50Reticle: 30/30 with dual illuminated floating cross (blue/red)Field of view at 100m/yds: 50.8ft/15.8m at 2.5x ? 12.7ft/3.8m at 10xWeight: 640gr - 22.58ozLength: 328mm - 12.9"Eye Relief: 83.82mm - 3.3"Exit Pupil: 20mm at 2.5x ? 5mm at 10xClick value mm@100m in@100yds: 1/4 M.O.A. (7.25mmm)Adjusting range m@100m in@100yds: 1.52m - 60"Mounting length mm/inches: 141mm - 5.55"
Specifications for Konus Konuspro LZ30 2.5X-10X50 Rifle Scope:
| Manufacturer: | Konus |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 2.5 - 10 x |
| Reticle: | 30/30 Engraved Illuminated |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Exit Pupil: | 20 mm |
| Illumination Color: | Red, Blue |
| Finish: | Black Matte |
| Field of View, Linear: | 51 ft at 1000 yds |
| Eye Relief: | 83 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 22.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 12.9 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 2.4 in |
| Adjustment Range: | 60 in |
| Height: | 2.4 in |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 5 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Objective/Eyepiece Covers, Covers, 1 CR2032 Battery |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Twilight Factor: | 22.4 |
| Beam Color: | Blue/Red |
Features:
- DUAL ILLUMINATION
- ONE PIECE TUBE CONSTRUCTION
- FAST FOCUS OCULAR
- Dual Locking Turrets
Package Contents:
- Konus Konuspro LZ30 2.5X-10X50 Rifle Scope