Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- 10 Interchangeable
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Color:
- Black
- Weight:
- 23.39 oz, 663 g
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Additional Features:
- LCD Technology, Locking Tactical Turrets
- Condition:
- New
Code: KO-RS-KNN14-7330
MPN: 7330
UPC: 698156073308
Product Info for Konus KONUSPRO-EL30 4-16x44 LCD Rifle Scope w/10 Interchangeable Reticles
The Konus KONUSPRO-EL30 4-16x44 LCD Rifle Scope w/10 Interchangeable Reticles was created to be the ideally suited product for anyone in need of a top quality selection. These Rifle Scopes through the skilled product specialists at Konus are fashioned using dependable and efficient materials, to be able to provide you with product that is going to be beneficial for quite some time. Konus has been committed to providing high end products for many years, and the Konus KONUSPRO-EL30 4-16x44 LCD Rifle Scope w/10 Interchangeable Reticles is the proof of that persistence for their customer base. Here at Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to ensure that you receive the perfect solution for your needs, and exhibiting the Konus KONUSPRO-EL30 4-16x44 LCD Rifle Scope w/10 Interchangeable Reticles is one thing that we're pleased to do. Because we will not bill for delivery on orders of $49 or more, there may never be a significantly better opportunity to pick the remarkable Konus KONUSPRO-EL30 4-16x44 LCD Rifle Scope w/10 Interchangeable Reticles. For a great way to ensure that you are operating with some of the best gear, choose the Konus KONUSPRO-EL30 4-16x44 LCD Rifle Scope w/10 Interchangeable Reticles.![]()
Customize your shooting experience with this Konus KONUSPRO EL-30 4-16x44 LCD Rifle Scope. Konus designed these Rifle Scopes with patented LCD technology that provides 10 unique reticle options that you can easily select to best match your current needs while hunting or target shooting. This Konus KONUSPRO EL-30 4-16x44mm LCD Mil Rad Rifle Scope features fully multi-coated optics that produce a bright, crisp sight picture, and the rugged one-piece design is waterproof, fogproof and shockproof for use in harsh weather conditions and challenging environments. Mount a Konus KONUSPRO EL-30 4-16x44 LCD Waterproof Rifle Scope onto your favorite weapon to improve your accuracy with a variety of reticle choices.
Specifications for Konus KONUSPRO-EL30 4-16x44 LCD Rifle Scope w/10 Interchangeable Reticles:
| Manufacturer: | Konus |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | 10 Interchangeable |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Exit Pupil: | 2.7 - 11 mm |
| Field of View, Linear: | 9.5 - 22.6 ft at 100 yds, 2.89 - 6.8 m at 100 m |
| Eye Relief: | 78 - 85 mm, 3 - 3.3 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 663 g, 23.39 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 13.1 in, 333 mm |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Battery Type: | CR2 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 63.7 in at 100 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Additional Features: | LCD Technology, Locking Tactical Turrets |
| Condition: | New |
Features of Konus KONUSPRO EL-30 4-16x44 LCD Rifle Scope:
- 10 interchangeable reticles
- 4x-16x zoom power
- One-piece 30mm aluminum tube
- Locking tactical turrets
- 1/10 Mil adjustments
- Waterproof, fogproof, shockproof
- Fully multi-coated optics
Package Contents:
- Konus KONUSPRO-EL30 4-16x44 LCD Rifle Scope w/10 Interchangeable Reticles