Tap Tap to Zoom
New Product
- Reticle:
- Half Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Green, Red
- Color:
- Black
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Illumination Type:
- LED
Code: KO-RS-JYZS31-7356
MPN: 7356
UPC: 698156073568
Product Info for Konus Wild 6-24x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
Intended to be regarded as a great product for nearly anyone, we're sure you are going to love the Konus Wild 6-24x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane . These Rifle Scopes through the professional product specialists at Konus are fashioned by using long lasting and reliable materials, as a way to supply you with a product that will be useful for a long time. Konus has been generating top quality products for a number of years, and the Konus Wild 6-24x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is their means of demonstrating how much they care. At Night-Optics, we make it our obligation to ensure that you purchase the most suitable product for all of your requirements, and exhibiting the Konus Wild 6-24x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is a thing that we're happy to do. Because you will receive no cost on shipment on transactions of $49 or higher, there's never been a more suitable moment to pick the remarkable Konus Wild 6-24x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane. For a great way to make sure that you are operating with some of the finest gear, choose the Konus Wild 6-24x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
THE MOST AFFORDABLE 30MM RIFLESCOPES ON THE MARKET
An ideal fit for long distance shooters, this 6-24x50 model brings to the table an array of very special features at unprecedented price. In particular, it comes with side parallax wheel for precise focusing, lockable turrets (resettable to zero) for improved accuracy and illuminated reticle for enhanced versatility.
Sportsmen that are tight on a budget will therefore be able to take advantage of some superior 30mm riflescopes that will vastly outperform any comparable 1in riflescope out there.
Specifications for Konus Wild 6-24x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Konus |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Reticle: | Half Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2.08 - 7.5 mm |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Field of View, Linear: | 5.05 - 20.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.77 in |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 14.17 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Illumination Type: | LED |
| Adjustment Range: | 60 MOA |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Gun Type: | Rifle |
Package Contents:
- Konus Wild 6-24x50mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane