Tap Tap to Zoom
New Product
- Reticle:
- Ballistic
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Green, Red
- Color:
- Black
- Weight:
- 24.13 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- LED
Code: KO-RS-JYZS30-7349
MPN: 7349
UPC: 698156073490
Product Info for Konus Fighter 4-16x50mm 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
Meant to be regarded as a superb product for nearly anybody, we are positive you are going to appreciate the Konus Fighter 4-16x50mm 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane . Formulated using some of the most extremely heavy duty and long lasting components around, these Rifle Scopes via Konus will present you with a product that will give you numerous years of dependability. For a number of years, Konus has been making high end products, and the Konus Fighter 4-16x50mm 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is verification of their dedication to ensuring that you've got the items you'll want to flourish in almost any situation. Here at Night-Optics, we make it our personal responsibility to make sure you leave with the best item for all your specifications, and the Konus Fighter 4-16x50mm 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is amongst the various products which our company is proud to provide our shoppers. And because you will not be charged for delivering on transactions of $49 or higher, there's never been a more suitable chance to discover the extraordinary Konus Fighter 4-16x50mm 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane. For a good way to be sure that you are operating with some of the most effective gear, purchase the Konus Fighter 4-16x50mm 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
BEST VALUE FOR THE MONEY
A combination of never-before-seen affordability that pairs a 4-16x50 riflescope with a set of mounting rings for Weaver/Picatinny.
Although being offered at an unbeatable price, this model features a nice optical quality to go along with full metal body and fast focus ocular.
On top of that, it also comes with dual illuminated ballistic reticle and adjustable objective for optimal long-distance shooting .
Specifications for Konus Fighter 4-16x50mm 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Konus |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | Ballistic |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 3.3 - 10 mm |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Field of View, Linear: | 6.3 - 24.03 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 24.13 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 14.68 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | Metal |
| Adjustment Range: | 70 MOA |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Gun Type: | Rifle |
Package Contents:
- Konus Fighter 4-16x50mm 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Set of mounting rings for Weaver/Picatinny