Tap Tap to Zoom
New Product
- Reticle:
- Ballistic
- Tube Diameter:
- 34 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Green, Red
- Color:
- Black
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Illumination Type:
- LED
Code: KO-RS-JYZS29-7293
MPN: 7293
UPC: 698156072936
Product Info for Konus Fearless HD 4-16x50mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
If you are shopping for a great deal on the Konus Fearless HD 4-16x50mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane, then you've come to the ideal spot. These Rifle Scopes through the expert product professionals at Konus are designed by using heavy duty and efficient materials, in order to supply you with a product that will be effective for many years. For a quite a while, Konus has been generating top of the range products, and the Konus Fearless HD 4-16x50mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane is proof of their dedication to making sure that you have the items you'll want to flourish in almost any situation. At Night-Optics, we make it our personalized obligation to ensure that you depart with the perfect item for all your specifications, and the Konus Fearless HD 4-16x50mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane is amongst the many products that we are proud to supply our clientele. And because you will be given free of charge on shipping and delivery on orders placed of $49 or higher, there has never been a better opportunity to purchase the astounding Konus Fearless HD 4-16x50mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane. For an impressive way to verify that you are utilizing some of the very best which the industry has to offer, select the Konus Fearless HD 4-16x50mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane.![]()
THE ALL-IN-ONE 34 MM RIFLESCOPE
Offered at an incredibly affordable price,this 4-16x50 riflescope is a superb package of high-end specifications from both an optical and mechanical standpoint. It is 34 mm tube and High-definition glass make for stunning visual experience,while its first focal plane system with zero-stop turrest, side parallax wheel and exclusive ballistic reticle is a ideally engineered for performance-driven shooters. This model is therefore an ideal fit for hunting activities that require long-distance marksmanship.
Specifications for Konus Fearless HD 4-16x50mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Konus |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | Ballistic |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 3.13 - 12.5 mm |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Field of View, Linear: | 7.6 - 30.3 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.93 in |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 13.66 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Illumination Type: | LED |
| Adjustment Range: | 80 MOA |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Gun Type: | Rifle |
Package Contents:
- Konus Fearless HD 4-16x50mm 34mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane