Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Engraved Ballistic 550
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Color:
- Black
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Included Accessories:
- Flip-up covers, sunshade, battery
Code: KO-RS-RFLSC-7186
MPN: 7186
UPC: 698156071861
Product Info for Konus 3-18x50 Rifle Scope
Manufactured to be regarded as a superb product for almost any individual, we're certain you'll appreciate the Konus 3-18x50 Rifle Scope . Formulated utilizing some of the most extremely heavy duty and dependable materials around, these Rifle Scopes from Konus provides you with a product that will give numerous years of consistency. Konus has been focused on providing high end products for many years, and the Konus 3-18x50 Rifle Scope is the evidence of that persistence for their client platform. Right here at Night-Optics, we make sure it is our personalized task to ensure that you leave with the perfect item for all your needs, and the Konus 3-18x50 Rifle Scope is amongst the many items which we're proud to offer our clients. Since you will get free of charge on shipment on transactions of $49 or over, there's practically never been a better opportunity to purchase the astounding Konus 3-18x50 Rifle Scope. For a good way to make sure you are utilizing some of the most useful products available, buy the Konus 3-18x50 Rifle Scope.![]()
3-18x50 Rifle Scope with 30mm tube, fully multi-coated optics, side parallax wheel, 6x zoom system, anti-canting level bubble, lockable turrets (resettable to zero), engraved 550 ballistic reticle with dual illumination, precision 1/4 MOA adjustments, fast focus eyepiece
Specifications for Konus 3-18x50 Rifle Scope:
| Manufacturer: | Konus |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3 - 18 x |
| Reticle: | Engraved Ballistic 550 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Exit Pupil: | 3 - 8 mm |
| Field of View, Linear: | 6.1 - 35 ft at 100 ft |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Adjustment Range: | 62 in at 100 yds |
| Included Accessories: | Flip-up covers, sunshade, battery |
| Magnification Type: | Variable |
Package Contents:
- Konus 3-18x50 Rifle Scope
- Flip-up covers sunshade battery