Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black/Gray
Code: KO-BI-SJNS43-2349
MPN: 2349
UPC: 698156023495
Product Info for Konus Prince 10x42mm Roof Prism Binocular
The Konus Prince 10x42mm Roof Prism Binocular was created in order to be the best item for anybody looking for a top quality option. Manufactured using some of the very best attainable materials and design, these Binoculars from the product professionals at Konus can last an unbelievably lengthy time. For a quite a while, Konus has been generating high end merchandise, and the Konus Prince 10x42mm Roof Prism Binocular is verification of their persistence for ensuring that you have the products you'll need to succeed in virtually any circumstance. Here at Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to make sure you obtain the most suitable product for your specifications, and featuring the Konus Prince 10x42mm Roof Prism Binocular is a thing that we're happy to do. Because you will be given free of charge on shipment on orders of $49 or more, there's never been a better moment to buy the remarkable Konus Prince 10x42mm Roof Prism Binocular. For a good way to make certain you are operating with some of the finest equipment, purchase the Konus Prince 10x42mm Roof Prism Binocular.![]()
STUNNING APPEARANCE AND OPTICAL BRILLIANCE
This 10x42 binocular is able to gather up to 96% light transmission because, aside of being phase corrected, they also feature another even more professional treatment that is called Silver Coating.
Furthermore, It is also waterproof and come with a truly superb-looking Open Hinge design.
Specifications for Konus Prince 10x42mm Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Konus |
| Color: | Black/Gray |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 98 m at 1000 m |
| Optical Coating: | Green |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Weight: | 711 g |
| Finish: | Rubber Coating |
Features of Konus Prince 10x42mm Roof Prism Binocular
- Green-coated optics
- Super lightweight
- Extra-large eyepieces
- Phase corrected
- Open bridge construction
- Bak-4 prisms
- Nitrogen filled
- Super wide angle
- Waterproof
- Rubber coating
- Central focusing
Package Contents:
- Konus Prince 10x42mm Roof Prism Binocular