Tap Tap to Zoom
Code: KO-BI-SJNS42-2348
MPN: 2348
UPC: 698156023488
Should you be searching for a fantastic bargain on the Konus Prince 8x42mm Roof Prism Binocular, then you've come to the absolute appropriate spot. Made using some of the best available components and engineering, these Binoculars through the product specialists at Konus can last you an unbelievably long time. Konus has been devoted to supplying top end goods for countless years, and the Konus Prince 8x42mm Roof Prism Binocular is the proof of that persistence for their client platform. Here at Night-Optics, we make it our obligation to ensure you obtain the perfect product for all your requirements, and showcasing the Konus Prince 8x42mm Roof Prism Binocular is a thing that we're delighted to do. Because we won't bill for shipping on transactions of $49 or over, there could not be a significantly better moment to purchase the extraordinary Konus Prince 8x42mm Roof Prism Binocular. For a fantastic way to be certain that you're utilizing some of the best solutions available, buy the Konus Prince 8x42mm Roof Prism Binocular.![]()
STUNNING APPEARANCE AND OPTICAL BRILLIANCE
This 8x42 binocular is able to gather up to 96% light transmission because, aside of being phase corrected, they also feature another even more professional treatment that is called Silver Coating.
Furthermore, It is also waterproof and come with a truly superb-looking Open Hinge design.
| Manufacturer: | Konus |
| Color: | Black/Gray |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Exit Pupil: | 5.25 mm |
| Field of View, Linear: | 107 m at 1000 m |
| Optical Coating: | Green |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Weight: | 711 g |
| Finish: | Rubber Coating |