Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
Code: KO-BI-SJNS40-2012
MPN: 2012
UPC: 698156020128
Product Info for Konus Orient 10x25mm Roof Prism Binocular
Meant to be a superb product for pretty much any individual, we're positive you will love the Konus Orient 10x25mm Roof Prism Binocular . These Binoculars through the skilled product experts at Konus are fashioned by using long lasting and dependable resources, as a way to supply you with a product which is going to be useful for countless years. For a number of years, Konus has been generating high-end merchandise, and the Konus Orient 10x25mm Roof Prism Binocular is proof of their persistence for making sure that you've got the items you will need to succeed in virtually any circumstance. At Night-Optics, our obligation is to make sure you depart with the ideal item for your requirements, and the Konus Orient 10x25mm Roof Prism Binocular is one of the many items which we are enthusiastic to have the capacity to provide our customers. And since we will not charge for shipment on orders of $49 or more, there could never be a significantly better time to purchase the extraordinary Konus Orient 10x25mm Roof Prism Binocular. For a good way to make certain you are functioning with some of the best gear, choose the Konus Orient 10x25mm Roof Prism Binocular.![]()
These compact binoculars feature an open hinge body that is at the same time ergonomic and attractive.It makes for a sensible weight reduction, while also enhancing the aesthetic appearance of the products.
Specifications for Konus Orient 10x25mm Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Konus |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Prism System: | Roof |
| Exit Pupil: | 2.5 mm |
| Field of View, Linear: | 96 m at 1000 m |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Weight: | 220 g |
| Finish: | Rubber Coating |
Features of Konus Orient 10x25mm Roof Prism Binocular
- Multi-coated optics
- Super lightweight
- Open bridge construction
- Rubber coating
- Central focusing
Package Contents:
- Konus Orient 10x25mm Roof Prism Binocular
- Case
- Straps