Tap Tap to Zoom
Code: KO-SS-ZMSS-7126
MPN: 7126
UPC: 698156071267
The Konus 20-60x80 Zoom Spotting Scope was developed to function as the ideally suited item for anybody looking for an outstanding choice. Established working with several of the most strong and long lasting materials in existence, these Spotting Scopes from Konus will provide you with something that will give you numerous years of stability. Konus has been developing high-quality merchandise for a number of years, and the Konus 20-60x80 Zoom Spotting Scope is their very own way of showing you exactly how much they care. Right here at Night-Optics, we make it our obligation to ensure you purchase the perfect solution for all of your needs, and featuring the Konus 20-60x80 Zoom Spotting Scope is one thing that we are pleased to do. And because we will not bill for shipping on transactions of $49 or higher, there could never be a better chance to buy the remarkable Konus 20-60x80 Zoom Spotting Scope. For a good way to be certain that you're utilizing some of the most useful products out there, buy the Konus 20-60x80 Zoom Spotting Scope.![]()
The Konus 20-60x80 Zoom Spotting Scope offers a large magnification range to suit the size of your adventures. These Spotting Scopes developed by the experts at Konus include a smartphone adapter that lets you capture images and record videos so that you can share the gorgeous views with everyone. This Konus 20-60x80mm Zoom Prismatic Spotting Scope comes with a table tripod for hands-free viewing and comfortable glassing sessions. Spot distant targets with clarity and ease when using the Konus KONUSPOT-80 20-60x80 Zoom Spotting Scope.
| Manufacturer: | Konus |
| Color: | Green |
| Magnification: | 20 - 60 x |
| Objective Lens Diameter: | 80 mm |
| Exit Pupil: | 2.9 mm |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Scope Body Type: | Angled |
| Length: | 17.6 in |
| Weight: | 49.3 oz |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | Smartphone adapter, camera adapter, table tripod, carrying case |
| Magnification Type: | Variable |