Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Carrying case, strap
Code: KO-BI-2040
MPN: 2040
UPC: 698156020401
Product Info for Konus Vivisport 16x32mm Roof Prism Pocket Binoculars
If you're browsing for an amazing offer on the Konus Vivisport 16x32mm Roof Prism Pocket Binoculars, then you have found yourself in the absolute right place. Established utilizing some of the most strong and long lasting resources around, these Binoculars via Konus will provide you with an item which will give a great deal of stability. Konus has been making top quality products for a number of years, and the Konus Vivisport 16x32mm Roof Prism Pocket Binoculars is their particular approach to showing you how much they are concerned. At Night-Optics, our job is to ensure that you leave along with the ideal item for your needs, and the Konus Vivisport 16x32mm Roof Prism Pocket Binoculars is one of the numerous products which we're happy to have the capacity to offer our consumers. Because we won't bill for delivery on purchases of $49 or more, there may not be a more suitable opportunity to buy the exceptional Konus Vivisport 16x32mm Roof Prism Pocket Binoculars. For a fantastic way to make sure you are utilizing some of the best solutions out there, choose the Konus Vivisport 16x32mm Roof Prism Pocket Binoculars.![]()
The Konus 16x32mm Vivisport Pocket Binoculars 2040 are on sale and available from our online store. Night-Optics is an Authorized US Distributor for Konus Binoculars.
Specifications for Konus Vivisport 16x32mm Roof Prism Pocket Binoculars:
| Manufacturer: | Konus |
| Color: | Black |
| Magnification: | 16 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Prism System: | Roof |
| Exit Pupil: | 2 mm |
| Field of View, Linear: | 188 ft at 1000 yds |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Weight: | 8.8 oz |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Carrying case, strap |
| Magnification Type: | Fixed |
| Tripod Adaptable: | No |
Features of Konus 16x32 Millimeter Vivisport Binoculars 2040
- Simple and essential line joined to a special non-skid rubberizing that warrants a safe grip
Package Content
- Konus 16x32mm Vivisport Pocket Binoculars 2040
- Case
- Shoulder strap