Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Co-Witness:
- Co-Witness
- Base/Mount Type:
- QD Mount
- Red Dot Sights-Footprint:
- Aim Point Acro
- Attachment Type:
- Picatinny
- Optic Cut:
- Aimpoint ACRO
Code: 99-RMT-OPMOD-KNDS-SID5-125
MPN: SID5-125
UPC: 851064007784
Product Info for Kinetic Development Group OPMOD Sidelok Aimpoint ACRO Red Dot Mount
Exclusive for OPMOD, the KDG sidelock Aimpoint Acro Mount! The lightweight, 2.5 oz mount pairs with the Acro for a low profile mounting system to picatinny. Made from high strength billet 6061 aluminum, the Sidelok mount allows for instant attachment or detachment of the optic to the firearm. This is facilitated with no tools or adjustments, can be accomplished with one hand even while wearing gloves, and with 100% repeatable return to zero! The Acro Sidelok mount is perfect for lightweight firearms and those that swap optics out for different shooting environments. This mount does not offer co-witness with any AR-15 style iron sights, but will provide a lower profile setup for those using the mount on shotguns, AK-47s, submachine guns, belt-fed weapon systems, etc.
What Makes This an OPMOD
- Exclusive product not available anywhere else
- OPMOD on the body of the unit
Specifications for Kinetic Development Group OPMOD Sidelok Aimpoint ACRO Red Dot Mount:
| Manufacturer: | OPMOD |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Co-Witness: | Co-Witness |
| Base/Mount Type: | QD Mount |
| Red Dot Sights-Footprint: | Aim Point Acro |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Optic Cut: | Aimpoint ACRO |
| Hand: | Ambidextrous |
| Length: | 2.825 in |
| Width: | 1.1 in |
| Weight: | 2.7 oz |
Features of Kinetic Development Group OPMOD Sidelok Aimpoint ACRO Red Dot Mount:
- Available exclusively from OpticsPlanet
- Weight: Approx 2.5 oz
- Features: No Co-witness (low profile)
- Finish: Black Anodized
- Compatibility: Aimpoint Acro Red Dots or other compatible Red dots utilizing ACRO style mounting base
Package Contents:
- Kinetic Development Group OPMOD Sidelok Aimpoint ACRO Red Dot Mount