Tap Tap to Zoom
Code: VQ-FL-C8PR-C8-PRO
MPN: C8-PRO
UPC: 6957883812340
The JETBeam C8 Pro Rechargeable Outdoor Flashlight was developed to be the ideal item for any person trying to find a top quality selection. These Flashlights from the expert product specialists at JETBeam are fashioned working with long lasting and reliable components, in order to provide you with a product that is going to be beneficial for countless years. For a very long time, JETBeam has been generating high end products, and the JETBeam C8 Pro Rechargeable Outdoor Flashlight is verification of their persistence for making certain you've got the items you will need to flourish in virtually any circumstance. Here at Night-Optics, our responsibility is to make sure you leave with the ideal product to meet your requirements, and the JETBeam C8 Pro Rechargeable Outdoor Flashlight is one of the many items which we are excited to be able to offer our buyers. Also, since you will receive no cost on shipment on transactions of $49 and up, there's rarely ever been a better moment to pick the amazing JETBeam C8 Pro Rechargeable Outdoor Flashlight. For a great way to make sure you are using some of the greatest solutions available, choose the JETBeam C8 Pro Rechargeable Outdoor Flashlight.![]()
JETBeam C8 Pro Rechargeable Outdoor Flashlight - SST-40 N4 BC LED - 1200 Lumens - Includes 1 x 18650 or Uses 2 x CR123A DIM. Modes - High, Middle, Low, Ultra-Low, Strobe. Impact resistant to 1 meter.
Included Accessories:
Batteries; Holster; Lanyard; Spare O-ring(s); USB Cable
| Manufacturer: | JETBeam |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 5 - 1200 lumens |
| Battery Quantity: | 2 |
| Battery Life: | 2.5 - 150 hours |
| Bulb Type: | SST40 N4 BC LED |
| Beam Distance: | 230 m |
| Bezel Diameter: | 33 mm |
| Length: | 116 mm |
| Weight: | 145 g |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Additional Features: | Strobe |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | 18650, CR123A |
| Included Accessories: | 1 x 18650 Battery |
| Overall Length: | 4.5 in |
| Handle Material: | Aluminum |
| Blade Material: | Aluminum |