Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 800 lumens
- Charger Type:
- USB-C
- Bulb Type:
- LED
- Additional Features:
- Push Button Tail Cap
- Battery Type:
- 18650
Code: X25-FL-NBFL03-NEBFLT1063
MPN: NEB-FLT-1063
UPC: 645397941651
Product Info for Nebo Davinci 800L 18650 Li-ion Rechargeable 1800 Lumens LED Flashlight
Should you be searching for a fantastic offer for the Nebo Davinci 800L 18650 Li-ion Rechargeable 1800 Lumens LED Flashlight, then you have found yourself in the right spot. Formulated utilizing some of the most extremely heavy duty and long lasting components in existence, these Flashlights via Nebo will present you with a product that will give many years of stability. For a number of years, Nebo has been helping to make high-end products, and the Nebo Davinci 800L 18650 Li-ion Rechargeable 1800 Lumens LED Flashlight is proof of their persistence for ensuring that you have the products you'll want to flourish in almost any situation. Here at Night-Optics, we make it our personalized task to make sure you leave with the most suitable item for all your expectations, and the Nebo Davinci 800L 18650 Li-ion Rechargeable 1800 Lumens LED Flashlight is among the many items that we have been extremely pleased to supply our consumers. And because we will not bill for shipment on transactions of $49 or higher, there may never be a more rewarding moment to pick the remarkable Nebo Davinci 800L 18650 Li-ion Rechargeable 1800 Lumens LED Flashlight. For a good way to be certain that you're using some of the greatest products out there, purchase the Nebo Davinci 800L 18650 Li-ion Rechargeable 1800 Lumens LED Flashlight.![]()
Elevate your lighting game with the Davinci 800L LED flashlight, a fusion of rugged durability and sophisticated design. This powerhouse of illumination boasts smart technology features, including Smart Power Control (SPC) and Direct-to-Low Startup, ensuring you always have the perfect amount of light without compromising battery life. With an impressive 800 lumens, four versatile light modes, and 3x zoom capability, this flashlight adapts to any situation, providing you with precision lighting and power conservation.
Not just a flashlight, but a versatile companion, the Davinci 800L is USB-C rechargeable and even doubles as a power bank with its USB-A port, guaranteeing your mobile devices stay charged during your adventures. Safety is paramount, and the removable lanyard adds an extra layer of protection against drops, while the rugged aircraft-grade aluminum body keeps it lightweight yet incredibly durable. With an IP67 rating, this flashlight is ready to conquer any weather conditions, ensuring that even rainstorms won't dampen your tasks or adventures. Experience the future of illumination with the Davinci 800L LED flashlight where style meets substance.
Specifications for Nebo Davinci 800L 18650 Li-ion Rechargeable 1800 Lumens LED Flashlight:
| Manufacturer: | Nebo |
| Flashlight Application: | Everyday Carry |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 800 lumens |
| Battery Life: | 20 hours |
| Charger Type: | USB-C |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 139 yds |
| Diameter: | 1.57 in |
| Bezel Diameter: | 1.57 in |
| Bezel Type: | Standard |
| Lens Material: | PC |
| Lens Finish: | Clear |
| Length: | 6.3 in |
| Width: | 1.57 in |
| Height: | 1.57 in |
| Weight: | 0.54 lb |
| Weather Resistance: | Dustproof |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Additional Features: | Push Button Tail Cap |
| Battery Type: | 18650 |
| Battery Capacity: | 2200 mAh |
Features of Nebo Davinci 800L Lithium Ion Battery 800 Lumens LED Flashlight
- 800 Lumens (Max)
- 20 Hour Run Time (Max)
- 4 Light Modes
- High-Power LED Technology
- 3x Adjustable Zoom
- Direct-to-Low Startup
- Aircraft-Grade Aluminum Construction
- IP67 WATERPROOF: Built to withstand the elements, the Davinci 800L housing is dustproof and waterproof in up to 1 meter of fresh water for 30 minutes. Regularly inspect the charging port cover to ensure it is in good condition and seals the port opening properly.
- POWER BANK CAPABLE: Is your smartphone running low on power? Enjoy the convenience of transferring power to a smartphone or mobile device via the USB-A port.
- SMART POWER CONTROL (SPC) (Patent Pending): Smart Power Control creates a seamless transition through light modes to extend battery life.
Package Contents:
- Nebo Davinci 800L Lithium Ion Battery 800 Lumens LED Flashlight
- Included:
- 1x Flashlight
- 1x Lithium-ion Battery
- 1x USB-A to USB-C Charging Cable
- 1x Lanyard