Tap Tap to Zoom
Code: 50G-RS-ING0512-IX801FA1
MPN: iX801FA1
UPC: 4717385557154
Fabricated to be described as a great item for almost anybody, we are positive you'll appreciate the Integrix iX8 1-8X28mm 34mm FFP LPVO Rifle Scope . Established working with several of the most strong and long lasting materials available, these Rifle Scopes via Integrix will present you with a product that gives you many years of consistency. Integrix has been committed to delivering high quality products for many years, and the Integrix iX8 1-8X28mm 34mm FFP LPVO Rifle Scope is the verification of that persistence for their customer base. Here at Night-Optics, our responsibility is to ensure that you leave with the ideally suited product to meet your needs, and the Integrix iX8 1-8X28mm 34mm FFP LPVO Rifle Scope is one of the numerous items which we are happy to be able to offer our buyers. Because we will not bill for shipping on orders of $49 or more, there could not be a more rewarding opportunity to pick the extraordinary Integrix iX8 1-8X28mm 34mm FFP LPVO Rifle Scope. For a great way to make sure that you are operating with some of the best equipment, purchase the Integrix iX8 1-8X28mm 34mm FFP LPVO Rifle Scope.![]()
INTEGRIX iX8 1-8X28 FFP, 34mm Tube, LPVO, German & Japanese Glass, Multi-coated Lenses, Etched-glass A1 (MOA) Reticle, Optimized 92% Light Transmittance, Edge to Edge Sharpness, .338 LAPUA Magnum & IPX7 Waterproof Rated, 10 Red/Green Brightness Intensity Settings, Adjustable Diopter, Throw Lever Included
| Manufacturer: | Integrix |
| Objective Lens Diameter: | 28 mm |
| Magnification: | 1 - 8 x |
| Reticle: | Etched Glass A1 MOA |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 3.5 - 10 mm |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Field of View, Linear: | 14.7 - 116.6 ft at 100 yds, 4.9 - 38.9 m at 100 m |
| Field of View, Angle: | 2.8 - 22 degrees |
| Eye Relief: | 95 mm, 3.74 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 25.5 oz, 723 g |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Length: | 10.9 in, 277 mm |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Set at 100 yards |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium, CR2032 |
| Battery Life: | 5000 hours |
| Gun Type: | Rifle |