Tap Tap to Zoom
Code: 50G-RS-IGR3656-IX606FM1
MPN: iX606FM1
UPC: 4717385557710
Should you be searching for an amazing deal on the Integrix Integrix iX6 6-36x56 Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane, then you have turned up at the right place. Formulated working with some of the very most durable and dependable components around, these Rifle Scopes via Integrix offers you a product that gives you a great deal of dependability. Integrix has been developing top quality merchandise for a very long time, and the Integrix Integrix iX6 6-36x56 Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane is their way of revealing exactly how much they care. Here at Night-Optics, we make sure it is our personalized obligation to ensure you leave with the most suitable product for all your specifications, and the Integrix Integrix iX6 6-36x56 Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane is among the countless products which we're proud to provide our customers. And because we won't bill for shipment on purchases of $49 or more, there could never be a more rewarding chance to choose the extraordinary Integrix Integrix iX6 6-36x56 Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane. To have an awesome solution to be certain that you're dealing with some of the best which the trade has to offer, choose the Integrix Integrix iX6 6-36x56 Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane.![]()
Extending the INTEGRIX ELR offering Q2 2025, the iX6 6-36X56 boasts an industry-leading FOV and ultra-fine parallax adjustment combined with the INTEGRIX commitment to 92% light transmission for unbeatable performance in low light conditions. Our platform's 34mm tube allows for maximum windage and elevation travel even with high magnification. This iX6 is available in 2 patented precision reticles and is the ideal choice for the professional marksman looking to perfect precision long range.
| Manufacturer: | Integrix |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 6 - 36 x |
| Reticle: | Etched Glass |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Illumination Color: | Green, Red |
| Eye Relief: | 3.54 in, 90 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 26.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Illumination Type: | LED |