Tap Tap to Zoom
Code: 5I2-THR-IASTS-3-IA-612
MPN: iA-612
UPC: 9357040000028
If you're browsing for a fantastic bargain on the iAiming iA-612 2.4-19.2x42mm Smart Thermal Imaging Rifle Scope, then you have come to the absolute correct location. Established utilizing some of the very most strong and dependable substances around, these Thermal Vision Rifle Scopes via iAiming provides you with something that will give years of reliability. For a very long time, iAiming has been making quality merchandise, and the iAiming iA-612 2.4-19.2x42mm Smart Thermal Imaging Rifle Scope is evidence of their dedication to making sure that you have the products you'll want to flourish in virtually any circumstance. Here at Night-Optics, we make sure it is our personal obligation to make sure you depart with the best product for all of your needs, and the iAiming iA-612 2.4-19.2x42mm Smart Thermal Imaging Rifle Scope is one of the countless items that we're proud to provide our shoppers. Also, since you will be given no cost on shipping and delivery on orders of $49 or higher, there's never been a better opportunity to buy the astounding iAiming iA-612 2.4-19.2x42mm Smart Thermal Imaging Rifle Scope. For a good way to ensure that you are functioning with some of the finest equipment, purchase the iAiming iA-612 2.4-19.2x42mm Smart Thermal Imaging Rifle Scope.![]()
iAiming Smart Thermal Imaging Rifle Scope is constantly focused on customer needs. Artificial Intelligence and First-Shot Auto Zeroing will rapidly transform Anyone into an effective sharpshooter, Anywhere, Anytime. Your requirements drive iAiming creativity towards a more professional and effective product range. One Scroll-knob menu operation made control of the thermal scope so easy. You may operate the unit with gloves on. The menu operation guide will assist you in choosing the right option every time, so relax and shoot. The aircraft-grade aluminum housing combines simple operation with strength, elegance and rigidity in a compact, lightweight design. The hard-anodized coating provides an attractive, scratch-free, chemical-resistant surface that is easy to maintain. All components in the scope, including the battery, are designed in accordance with IP67 standards, High reliability and structural strength ensure flawless function under extreme environmental conditions ranging from -40 to +50. The fully waterproof design handles all working conditions, even if the thermal weapon sight is exposed to water for an extended period.
| Manufacturer: | iAiming |
| Color: | Black |
| Magnification: | 2.4 - 19.2 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Sensor Resolution: | 640x512 pixels |
| Display Resolution: | 1024x768 pixels |
| Video Record Resolution: | 1024x768 pixels |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Resolution: | 1024x768 pixels |
| Illumination Type: | OLED |
| Illumination Color: | Multiple Color Palettes |
| Eye Relief: | 40 mm |
| Field of View, Angle: | 10.4-8.3 degrees |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Range of Detection: | 2000 m |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Battery Type: | Lithium Ion, 18650 |
| Battery Life: | 8 Hours |
| Operating Temperature: | -25 - 50 Celsius |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Length: | 7.32 in |
| Weight: | 750 g |
| Fabric/Material: | Aluminum Alloy |
| Battery Quantity: | 2 |
| Last Chance: | Yes |
| Mount Type: | Picatinny |
| Gun Rail: | Picatinny |