Tap Tap to Zoom
New Product
- Color:
- Black
- Reticle:
- 2 MOA dot 65 MOA Circle
- Illumination Color:
- Green
Code: 28Y-RD-HE510C-GRHM3X
MPN: HE510C-GR/HM3X
UPC: 810047073536
Product Info for HOLOSUN HE510C-GR 1x 0.91x1.26in Reflex Red Dot Sight and HM3X 3x Magnifier Combo
The HOLOSUN HE510C-GR 1x 0.91x1.26in Reflex Red Dot Sight and HM3X 3x Magnifier Combo was made to function as the ideally suited product for anyone in need of an outstanding choice. Manufactured utilizing some of the most useful accessible substances and construction, these Red Dot Sights from the product experts at Holosun will last you an unbelievably lengthy time. Holosun has been developing superior quality merchandise for a number of years, and the HOLOSUN HE510C-GR 1x 0.91x1.26in Reflex Red Dot Sight and HM3X 3x Magnifier Combo is their means of showing you exactly how much they care. Right here at Night-Optics, our obligation is to make sure you leave with the ideally suited product for your requirements, and the HOLOSUN HE510C-GR 1x 0.91x1.26in Reflex Red Dot Sight and HM3X 3x Magnifier Combo is one of the numerous items that our company is enthusiastic to be able to offer our consumers. Because you won't be charged for delivering on orders placed of $49 or more, there's never been a better time to select the incredible HOLOSUN HE510C-GR 1x 0.91x1.26in Reflex Red Dot Sight and HM3X 3x Magnifier Combo. For a good way to be certain that you're utilizing some of the finest products obtainable, choose the HOLOSUN HE510C-GR 1x 0.91x1.26in Reflex Red Dot Sight and HM3X 3x Magnifier Combo.![]()
The HE510C-GR is a versatile open reflex optic designed for long gun applications. HE510C-GR is at home on carbines, PCCs, and shotguns due its durable design. HE510C-GRfeatures and aluminum housing with titanium hood for added shock resilience and includes a QD absolute co-witness mount (1.41in dot height). HE510C-GR is packed with Holosun innovations including Solar Failsafe, Shake Awake, MRS (Multi-Reticle System), Green Super LED with up to 50k hour battery life, with 10 daylight and 2 night vision compatible intensity settings. A lower 1/3 co-witness spacer is available separately from Holosun dealers that increases the dot height to 1.63in. The HM3X is an aluminum bodied 3X magnifier designed for use in conjunction with a red dot sight. The HM3X is feature-packed and includes a quick release, ambidextrous, flip-to-side Picatinny rail mount. Holosun includes a spacer with the HM3X that provides compatibility with absolute and lower 1/3 co-witness dot heights for maximum compatibility. The HM3X has a generous 2.75in of eye relief, is IP67 certified water resistant, and includes windage and elevation adjustment for precision zeroing to your optic's zero. The HM3X also includes a built-in flat driver tool for easy adjustments.
Specifications for HOLOSUN HE510C-GR 1x 0.91x1.26in Reflex Red Dot Sight and HM3X 3x Magnifier Combo:
| Manufacturer: | Holosun |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x, 3 x |
| Objective Window Size: | 0.91x1.26 in |
| Reticle: | 2 MOA dot 65 MOA Circle |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Green |
| Brightness Settings: | 12 |
| Eye Relief: | 70 mm, Unlimited |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Parallax: | Parallax Free |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Life: | 50000 hours |
| Operating Temperature: | -30 - 60 Celsius |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Weight: | 4.94 oz, 9.8 oz |
HOLOSUN HE510C-GR 1x 0.91x1.26in Reflex Red Dot Sight and HM3X 3x Magnifier Combo