Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
Code: 67-RF-VLR900-41202
MPN: 41202
UPC: 5054492412020
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 900 Laser Range Finder
Intended to be described as a great product for pretty much any person, we are positive you'll love the Hawke Sport Optics Vantage 900 Laser Range Finder . These Range Finders through the professional product professionals at Hawke Sport Optics are made by using long lasting and dependable resources, to be able to supply you with a product which will be effective for countless years. Hawke Sport Optics has been focused on providing quality products for a long time, and the Hawke Sport Optics Vantage 900 Laser Range Finder is the proof of that dedication to their customer platform. Right here at Night-Optics, our obligation is to ensure that you depart with the ideally suited product to meet your requirements, and the Hawke Sport Optics Vantage 900 Laser Range Finder is one of the numerous products that we are excited to have the capacity to provide our buyers. Because you will be given free of charge on shipping and delivery on orders of $49 or higher, there has practically never been a more rewarding opportunity to purchase the astounding Hawke Sport Optics Vantage 900 Laser Range Finder. For an awesome solution to verify that you are dealing with some of the very best that the industry can offer, choose the Hawke Sport Optics Vantage 900 Laser Range Finder.![]()
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 900 Laser Range Finder:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 21 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Field of View, Angle: | 90 degrees |
| Field of View, Linear: | 420 ft at 1000 yds |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IPX-5 |
| Maximum Range: | 984 yds |
| Weight: | 6 oz |
| Width: | 1.4 in |
| Length: | 3.8 in |
| Color: | Black |
| Battery Type: | CR2-3V |
| Minimum Range: | 7 yds |
| Finish: | Matte |
| Operating Temperature: | -10 - 40 Celsius |
| Optical Coating: | Multi-Layer Anti-Reflex |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Accuracy: | +/- 1 mm |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 900 Laser Range Finder
- Fully multi-coated optical system BK-7 prisms.
- High light transmission with true color optics.
- 6x magnification and an adjustable diopter
- Ergonomically designed to fit in your hand
- Standard/Horizontal Distance/Angle/Rain/Hunt modes
- Wide angle optical system - 420 ft @ 1000 yards
- Measure distances accurate to +/- 1 meter
- Lightweight and compact construction
- Auto shut off battery save feature
- Nitrogen purged - water and fog proof.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 900 Laser Range Finder
- Carry Case
- Wrist Strap