Tap Tap to Zoom
Code: 67-BI-VH842RPB-34214
MPN: 34214
UPC: 5054492342143
The Hawke Sport Optics Vantage HD 8x42mm Roof Prism Binocular was made in order to be the best product for anybody trying to find a high quality choice. Manufactured utilizing some of the very best accessible materials and construction, these unique Binoculars through the product professionals at Hawke Sport Optics can last an incredibly lengthy time. Hawke Sport Optics has been devoted to providing high quality goods for a long time, and the Hawke Sport Optics Vantage HD 8x42mm Roof Prism Binocular is the evidence of that dedication to their client base. Here at Night-Optics, we ensure that it is our obligation to ensure that you purchase the perfect product for all of your preferences, and presenting the Hawke Sport Optics Vantage HD 8x42mm Roof Prism Binocular is one thing that we are delighted to do. Because we will not charge for shipment on transactions of $49 or over, there could not be a more rewarding opportunity to choose the exceptional Hawke Sport Optics Vantage HD 8x42mm Roof Prism Binocular. For an impressive method to be certain that you're dealing with some of the best which the community provides, select the Hawke Sport Optics Vantage HD 8x42mm Roof Prism Binocular.![]()
Phase corrected BAK-4 roof prisms Fully multi-coated optical system Twist-up eye cups 1/4 inch - 20 UNC tripod mounting thread Supplied with case, lens covers and neck strap Nitrogen purged waterproof and fog proof Hawke warranty
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Eye Relief: | 0.7 in |
| Exit Pupil: | 0.21 in |
| Field of View, Linear: | 372 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 7.1 degrees |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Interpupillary Distance: | 2.2 - 3 in |
| Close Focus: | 6.6 ft |
| Weight: | 21 oz |
| Width: | 4.3 - 5 in |