Tap Tap to Zoom
Code: 67-BI-VH834RPB-34212
MPN: 34212
UPC: 5054492342129
The Hawke Sport Optics Vantage HD 8x34mm Roof Prism Binocular was made in order to be the best item for anyone needing an outstanding option. These Binoculars from the professional product specialists at Hawke Sport Optics are made working with long lasting and dependable materials, in order to supply you with a product which is going to be effective for quite some time. Hawke Sport Optics has been generating top quality products for a very long time, and the Hawke Sport Optics Vantage HD 8x34mm Roof Prism Binocular is their very own way of showing you just how much they care. Right here at Night-Optics, we make it our obligation to ensure that you get the best product for your needs, and exhibiting the Hawke Sport Optics Vantage HD 8x34mm Roof Prism Binocular is a thing that we are delighted to do. Also, since you will receive free of charge on shipment on orders placed of $49 or higher, there has practically never been an improved moment to pick the amazing Hawke Sport Optics Vantage HD 8x34mm Roof Prism Binocular. To have an amazing way to verify that you are dealing with some of the best that the trade is offering, choose the Hawke Sport Optics Vantage HD 8x34mm Roof Prism Binocular.![]()
Phase corrected BAK-4 roof prisms Fully multi-coated optical system Twist-up eye cups 1/4 inch - 20 UNC tripod mounting thread Supplied with case, lens covers and neck strap Nitrogen purged waterproof and fog proof Hawke warranty
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 34 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Eye Relief: | 0.7 in |
| Exit Pupil: | 0.17 in |
| Field of View, Linear: | 372 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 7.1 degrees |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Interpupillary Distance: | 2.2 - 3 in |
| Close Focus: | 9.8 ft |
| Weight: | 15.2 oz |
| Width: | 4 - 4.7 in |