Tap Tap to Zoom
Code: 67-BI-VH42RPB-34215
MPN: 34215
UPC: 5054492342150
If you are hunting for a great offer on the Hawke Sport Optics Vantage HD 10x42mm Roof Prism Binocular, then you have found yourself in the ideal place. These Binoculars through the skilled product professionals at Hawke Sport Optics are designed by using long lasting and dependable components, to be able to supply you with a product that will be useful for quite some time. Hawke Sport Optics has been developing superior quality products for a number of years, and the Hawke Sport Optics Vantage HD 10x42mm Roof Prism Binocular is their very own approach to showing you exactly how much they care. At Night-Optics, our responsibility is to ensure that you leave with the ideal product for your needs, and the Hawke Sport Optics Vantage HD 10x42mm Roof Prism Binocular is one of the numerous items which we're enthusiastic to have the ability to offer our buyers. And also, since you benefit from no cost on shipment on transactions of $49 or more, there's rarely ever been a more rewarding opportunity to buy the astounding Hawke Sport Optics Vantage HD 10x42mm Roof Prism Binocular. For an awesome method to be certain that you're using the services of some of the best which the trade is offering, choose the Hawke Sport Optics Vantage HD 10x42mm Roof Prism Binocular.![]()
Phase corrected BAK-4 roof prisms Fully multi-coated optical system Twist-up eye cups 1/4 inch - 20 UNC tripod mounting thread Supplied with case, lens covers and neck strap Nitrogen purged waterproof and fog proof Hawke warranty
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Eye Relief: | 0.6 in |
| Exit Pupil: | 0.17 in |
| Field of View, Linear: | 319 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6.1 degrees |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Interpupillary Distance: | 2.2 - 3 in |
| Close Focus: | 6.6 ft |
| Weight: | 20.1 oz |
| Width: | 4.3 - 5 in |