Tap Tap to Zoom
Code: 67-BI-VH34RPB-34213
MPN: 34213
UPC: 5054492342136
Fabricated to be regarded as a very good product for almost anyone, we're certain you'll appreciate the Hawke Sport Optics Vantage HD 10x34mm Roof Prism Binocular . These Binoculars through the skilled product professionals at Hawke Sport Optics are designed by using long lasting and reliable resources, as a way to provide you with a product which is going to be useful for a long time. Hawke Sport Optics has been committed to delivering high end goods for many years, and the Hawke Sport Optics Vantage HD 10x34mm Roof Prism Binocular is the verification of that persistence for their customer platform. Right here at Night-Optics, our responsibility is to ensure you depart with the ideal item for your needs, and the Hawke Sport Optics Vantage HD 10x34mm Roof Prism Binocular is one of the many products that we are enthusiastic to be able to offer our customers. And furthermore, as you won't be billed for shipping on purchases of $49 or more, there's not ever been a significantly better moment to purchase the incredible Hawke Sport Optics Vantage HD 10x34mm Roof Prism Binocular. For an awesome method to verify that you are using the services of some of the very best which the trade is offering, purchase the Hawke Sport Optics Vantage HD 10x34mm Roof Prism Binocular.![]()
Phase corrected BAK-4 roof prisms Fully multi-coated optical system Twist-up eye cups 1/4 inch - 20 UNC tripod mounting thread Supplied with case, lens covers and neck strap Nitrogen purged waterproof and fog proof Hawke warranty
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 34 mm |
| Eye Relief: | 0.6 in |
| Exit Pupil: | 0.13 in |
| Field of View, Linear: | 314 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6 degrees |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Interpupillary Distance: | 2.2 - 3 in |
| Close Focus: | 9.8 ft |
| Weight: | 14.6 oz |
| Width: | 4 - 4.7 in |