Tap Tap to Zoom
Product Info for Hawke Sport Optics Sidewinder 30 6-24x56mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
The Hawke Sport Optics Sidewinder 30 6-24x56mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane was made to function as the best product for anybody needing an outstanding option. Developed utilizing some of the most heavy duty and long lasting materials in existence, these Rifle Scopes from Hawke Sport Optics offers you a product that will give you years of consistency. For a very long time, Hawke Sport Optics has been generating high-end products, and the Hawke Sport Optics Sidewinder 30 6-24x56mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane is evidence of their dedication to making certain you've got the products you'll want to flourish in virtually any circumstance. Right here at Night-Optics, our responsibility is to ensure that you leave with the ideal item to meet your needs, and the Hawke Sport Optics Sidewinder 30 6-24x56mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane is one of the many products that our company is happy to have the capacity to offer our consumers. Also, since you will get no cost on shipping on orders of $49 or more, there's practically never been a better time to pick the amazing Hawke Sport Optics Sidewinder 30 6-24x56mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane. For a great way to make sure that you are operating with some of the finest equipment, purchase the Hawke Sport Optics Sidewinder 30 6-24x56mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane.![]()
Sidewinder is the must-have performance multi-discipline scope. Parallax-free from 10 yards to infinity assisted by an index matched rangefinding side wheels (removable). Features Hawke's H5 optics which boasts a stunning 24 degree ultra-wide field of view with generous eye relief. Precision locking turrets with 1/10 MRAD clicks and witness window indicating your turret's position.
Specifications for Hawke Sport Optics Sidewinder 30 6-24x56mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2.3 - 9.3 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 21.3 - 5.4 ft at 100 yds, 5.4 - 21.3 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 24 degrees |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 27.3 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 14.3 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 20 Mil Rad |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | Extra Low Dispersion Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 6 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Sidewinder 30 6-24x56mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
- Mil Dot reticle
- Ultra-wide angle 24 degree FOV
- High-volume eyebox
- 4-inch eye relief
- Second focul plane
- Resettable locking turrets with witness window
- Multi-LED high intensity reticle
- High-grade low dispersion Crown glass
- 18 layer fully-multi-coated lenses
- Zoom magnification throw lever (removable)
- Nigrogen purged
- Shockproof
- Waterproof
- Fog proof
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Sidewinder 30 6-24x56mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
- Sun Shade
- Bungie Lens Covers
- Cleaning Cloth