Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- Micro Reflex 3 MOA Dot
- Illumination Color:
- Red
- Condition:
- New
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: 67-RD-RFX1-12141
MPN: 12141
UPC: 5054492121410
Product Info for Hawke Sport Optics Digital Control Reflex Red Dot Sight 3 MOA Dot
The Hawke Sport Optics Digital Control Reflex Red Dot Sight 3 MOA Dot was developed to function as the ideal product for anybody looking for a high quality option. Designed using some of the most useful available components and engineering, these Red Dot Sights through the product experts at Hawke Sport Optics can last you an exceptionally lengthy time. Hawke Sport Optics has been devoted to delivering quality goods for many years, and the Hawke Sport Optics Digital Control Reflex Red Dot Sight 3 MOA Dot is the evidence of that persistence for their consumer base. Right here at Night-Optics, we make it our responsibility to ensure you purchase the best product for all of your requirements, and exhibiting the Hawke Sport Optics Digital Control Reflex Red Dot Sight 3 MOA Dot is one thing that we are delighted to do. And because you will receive no cost on shipping and delivery on orders of $49 or more, there's never been a better opportunity to purchase the remarkable Hawke Sport Optics Digital Control Reflex Red Dot Sight 3 MOA Dot. For a fantastic way to make sure you are utilizing some of the greatest solutions available, buy the Hawke Sport Optics Digital Control Reflex Red Dot Sight 3 MOA Dot.![]()
Digital brightness levels. Single Piece Construction with Digital Control. Parallax error free from 10 yards, Ultra compact, Ideal for use on pistols, AR's and hunting rifles.
Specifications for Hawke Sport Optics Digital Control Reflex Red Dot Sight 3 MOA Dot:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Reticle: | Micro Reflex 3 MOA Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 8 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Parallax: | 10 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Battery Quantity: | 1 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | No |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 1.9 in |
| Width: | 1.1 in |
| Height: | 1.5 in |
| Weight: | 2.5 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Weaver |
| Attachment Type: | Weaver |
Features of Hawke Sport Optics Digital Control Reflex Red Dot Sight 3 MOA Dot
- Parallax error free from 10 yards
- Ultra compact
- Ideal for use on pistols
- AR's and hunting rifles
- Digital brightness levels
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Digital Control Reflex Red Dot Sight 3 MOA Dot
- Cleaning Cloth
- Extra Screws