Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- LR2
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Color:
- Black
- Weight:
- 20.3 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- Fiber Optics
Code: 67-RS-HSO03RF-16415
MPN: 16415
UPC: 5054492164158
Product Info for Hawke Sport Optics Endurance 30 WA Riflescope 2-12x50mm
If you're searching for a fantastic price on the Hawke Sport Optics Endurance 30 WA Riflescope 2-12x50mm, then you have found yourself in the right spot. Developed by using some of the very most heavy duty and long lasting substances around, these Rifle Scopes by Hawke Sport Optics will present you with an item which will give you years of reliability. For a quite a while, Hawke Sport Optics has been generating quality products, and the Hawke Sport Optics Endurance 30 WA Riflescope 2-12x50mm is verification of their dedication to ensuring that you possess the products you'll need to succeed in almost any situation. Here at Night-Optics, we ensure that it is our obligation to make sure you get the best product for all your preferences, and showcasing the Hawke Sport Optics Endurance 30 WA Riflescope 2-12x50mm is one thing that we're delighted to do. And since we will not charge for shipment on orders placed of $49 or more, there may never be a significantly better moment to choose the extraordinary Hawke Sport Optics Endurance 30 WA Riflescope 2-12x50mm. For an awesome solution to be certain that you're using the services of some of the very best that the community provides, purchase the Hawke Sport Optics Endurance 30 WA Riflescope 2-12x50mm.![]()
Endurance 30 WA Riflescope 212x50 - LR2 Fiber Dot
Specifications for Hawke Sport Optics Endurance 30 WA Riflescope 2-12x50mm:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 1.7 - 10 x |
| Reticle: | LR2 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 20.3 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | Fiber Optics |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Hawke Sport Optics Endurance 30 WA Riflescope 2-12x50mm
- Wide angle optical system
- 18 layer fully mult-coated optics
- Fixed parallax distance of 100 yards
- 30mm mono-tube chassis
- Glass etched reticle with red Fiber Optic illumination
- Rheostat with 11 levels of brightness
- 1/4 MOA low profile turrets
- Nitrogen purged - water
- shock and fog proof.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Endurance 30 WA Riflescope 2-12x50mm
- 4 inch sunshade and lens covers