Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- L4A Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Color:
- Black
- Weight:
- 16.2 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.5 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- Fiber Optics
Code: 67-RS-HSO02RF-16412
MPN: 16412
UPC: 5054492164127
Product Info for Hawke Sport Optics Endurance 30 WA 1.7-10x44mm Rifle scope
Should you be searching for an amazing offer for the Hawke Sport Optics Endurance 30 WA 1.7-10x44mm Rifle scope, then you have come to the right place. Designed using some of the best attainable substances and engineering, these special Rifle Scopes from the product specialists at Hawke Sport Optics can last an unbelievably long time. For a quite a while, Hawke Sport Optics has been generating high end goods, and the Hawke Sport Optics Endurance 30 WA 1.7-10x44mm Rifle scope is proof of their dedication to making certain you've got the items you'll need to succeed in virtually any circumstance. Right here at Night-Optics, we make it our responsibility to make sure you receive the most suitable product for your requirements, and exhibiting the Hawke Sport Optics Endurance 30 WA 1.7-10x44mm Rifle scope is one thing that we're delighted to do. And because you will get free of charge on shipping on orders of $49 and up, there has practically never been a more rewarding time to pick the astounding Hawke Sport Optics Endurance 30 WA 1.7-10x44mm Rifle scope. For a fantastic way to ensure you are using some of the finest solutions obtainable, buy the Hawke Sport Optics Endurance 30 WA 1.7-10x44mm Rifle scope.![]()
Endurance 30 WA Riflescope 1.710x44 - L4A Fiber Dot
Specifications for Hawke Sport Optics Endurance 30 WA 1.7-10x44mm Rifle scope:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle: | L4A Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 16.2 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | Fiber Optics |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Hawke Sport Optics Endurance 30 WA 1.7-10x44mm Rifle scope
- Wide angle optical system
- 18 layer fully mult-coated optics
- Fixed parallax distance of 100 yards
- 30mm mono-tube chassis
- Glass etched reticle with red Fiber Optic illumination
- Rheostat with 11 levels of brightness
- 1/4 MOA low profile turrets
- Nitrogen purged - water
- shock and fog proof.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Endurance 30 WA 1.7-10x44mm Rifle scope
- 4 inch sunshade and lens covers