Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- AMX IR
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 670 g
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- Side Focus
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
Code: 67-RS-HSONN18-13220
MPN: 13220
UPC: 5054492132201
Product Info for Hawke Sport Optics Airmax 30 6-24x50mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
Meant to be described as a superb item for pretty much anybody, we are certain you will enjoy the Hawke Sport Optics Airmax 30 6-24x50mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane . These Rifle Scopes from the skilled product specialists at Hawke Sport Optics are made by using heavy duty and efficient materials, to be able to provide you with product which will be beneficial for countless years. Hawke Sport Optics has been developing top quality merchandise for a number of years, and the Hawke Sport Optics Airmax 30 6-24x50mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane is their very own approach to showing you just how much they care. Here at Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to ensure that you obtain the perfect solution for all your needs, and presenting the Hawke Sport Optics Airmax 30 6-24x50mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane is one thing that we are delighted to do. And also, since you will be given no cost on shipment on orders of $49 or more, there's never been a more rewarding time to purchase the amazing Hawke Sport Optics Airmax 30 6-24x50mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane. For a fantastic way to make sure that you are operating with some of the best gear, buy the Hawke Sport Optics Airmax 30 6-24x50mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane.![]()
The new Airmx 30SF 6-24x50 Compact incorporate a shorter optical system, making them ideal for bull pup and forward loading air rifles.
Specifications for Hawke Sport Optics Airmax 30 6-24x50mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Reticle: | AMX IR |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2.1 - 8.3 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 21.9 - 5.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 76 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 670 g |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 329 mm |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | Side Focus |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 16 Mil Rad |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 6 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Airmax 30 6-24x50mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
- Wide angle optical system ideal for varmint/airgun
- Lighweight and compact contruction - short eye relief
- 16 layer fully multi-coated optics
- Side Focus control for parallax adjustment to infinity
- 30mm mono-tube chassis for superior strength
- Glass etched reticle with red illumination
- 6 levels of brightness with off positions in between
- 1/10 MRAD capped
- resettable target turrets
- Fast focus eyebell and high torque zoom ring.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Airmax 30 6-24x50mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
- Sidewheel
- Lens Covers