Tap Tap to Zoom
Product Info for Hawke Sport Optics Airmax 30 6-24x50mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
Meant to be a very good product for almost anybody, we're positive you are going to enjoy the Hawke Sport Optics Airmax 30 6-24x50mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane . Established utilizing some of the very most sturdy and long lasting substances in existence, these Rifle Scopes through Hawke Sport Optics will provide you with a product that will give a great deal of stability. Hawke Sport Optics has been generating top quality merchandise for a very long time, and the Hawke Sport Optics Airmax 30 6-24x50mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane is their way of revealing just how much they are concerned. At Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to ensure that you purchase the perfect product for your requirements, and presenting the Hawke Sport Optics Airmax 30 6-24x50mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane is something that we're pleased to do. And since we won't bill for shipment on purchases of $49 or higher, there could never be a more suitable moment to choose the exceptional Hawke Sport Optics Airmax 30 6-24x50mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane. For a great way to be certain that you're using some of the greatest products available, choose the Hawke Sport Optics Airmax 30 6-24x50mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane.![]()
For exceptional clarity and next level performance count on a Hawke Sport Optics Airmax Rifle Scope for all of your hunting needs. These Rifle Scopes from the innovators at Hawke Sport Optics are waterproof, shockproof, nitrogen purged to be used in any temperature and terrain. With 16 layers of fully multi-coated optics the Hawke Sport Optics 30 6-24x50mm Rifle Scope operates well in low level lighting conditions. With Superior strength and excellent usability, the Hawke Sport Optics Side Focus AMX IR Rifle Scope will change the way you use your firearm.
Specifications for Hawke Sport Optics Airmax 30 6-24x50mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Exit Pupil: | 2.1 - 8.3 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 4.5 - 17.3 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 14.9 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated, 16 Layers |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 17 Mil Rad |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Airmax 30 6-24x50mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
- First focal plane optical system
- Wide angle optical system ideal for varmint/airgun
- 16 layer fully multi-coated optics for exceptional clarity
- Side focus control for parallax adjustment to infinity
- 30mm mono-tube chassis for superior strength
- Glass etched reticle with red illumination
- 6 levels of brightness with off posistions in-between
- 1/10 MRAD capped
- resettable target turrets
- Fast focus eyebell and high torque zoom ring
- itrogen purged water
- shock and fog proof.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Airmax 30 6-24x50mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
- Sidewheel
- Sunshade
- Flip-Up Covers