Tap Tap to Zoom
- Bipod Leg Material:
- Hard Rubber
- Height Range:
- 13.5 - 27 in
- Weight:
- 22 oz
- Finish:
- Permodized Kryptek Highlander
- Quantity:
- 1
- Color:
- Kryptek Highlander
Code: 2H-B0-HB1327-S-25C-CAMO
MPN: S-25C Camo
UPC: 051156113120
Product Info for Harris Engineering Highlander Hinged Base Sporting BiPod
The Harris Engineering Highlander Hinged Base Sporting BiPod was created in order to be the ideal item for anybody needing a top quality selection. Manufactured utilizing some of the best attainable substances and engineering, these Bipods from the product specialists at Harris Engineering can last an exceptionally long time. For a quite a while, Harris Engineering has been making high end merchandise, and the Harris Engineering Highlander Hinged Base Sporting BiPod is proof of their persistence for ensuring that you possess the items you will need to succeed in virtually any situation. Right here at Night-Optics, we make it our obligation to ensure that you purchase the most suitable solution for all your needs, and featuring the Harris Engineering Highlander Hinged Base Sporting BiPod is one thing that we are happy to do. And because we will not charge for shipment on purchases of $49 or higher, there may not be a significantly better opportunity to pick the outstanding Harris Engineering Highlander Hinged Base Sporting BiPod. To have an amazing method to verify that you are working with some of the best that the trade provides, purchase the Harris Engineering Highlander Hinged Base Sporting BiPod.![]()
Specifications for Harris Engineering Highlander Hinged Base Sporting BiPod:
| Manufacturer: | Harris Engineering |
| Bipod Leg Material: | Hard Rubber |
| Height Range: | 13.5 - 27 in |
| Fabric/Material: | Steel/Alloy |
| Weight: | 22 oz |
| Finish: | Permodized Kryptek Highlander |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Kryptek Highlander |
| Size: | 13.5 - 27 in |
| Country of Origin: | USA |
Features of Harris Engineering Highlander Hinged Base Sporting BiPod
- Three-piece smooth leg construction
- Swivels (tilts) to compensate for uneven terrain.
- Attaches to the Sling Swivel Stud
- For Sitting Position
- Tallest of the bipods, useful in snow and grass
- May be better suited for the very tall
- Has a built-in sling swivel stud to attach the sling
Package Contents:
- Harris Engineering Highlander Hinged Base Sporting BiPod