Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Refresh Rate:
- 50 Hz
- Resolution:
- 1024x768 pixels
Code: 5VS-THR-TR2835-TR630
MPN: TR630
UPC: 6970883550951
Product Info for Guide USA TR Series TR630 2-8x35mm Thermal Rifle Scope
The Guide USA TR Series TR630 2-8x35mm Thermal Rifle Scope was created to function as the ideal product for anybody looking for a high quality option. Formulated utilizing some of the most extremely sturdy and long lasting resources available, these Thermal Vision Rifle Scopes from Guide USA can provide a product that will give numerous years of dependability. Guide USA has been committed to supplying high quality goods for many years, and the Guide USA TR Series TR630 2-8x35mm Thermal Rifle Scope is the evidence of that dedication to their customer platform. Here at Night-Optics, we make it our obligation to make sure you obtain the perfect product for all of your needs, and exhibiting the Guide USA TR Series TR630 2-8x35mm Thermal Rifle Scope is something that we are delighted to do. And since we will not charge for delivery on orders placed of $49 or over, there may not be a more rewarding opportunity to buy the exceptional Guide USA TR Series TR630 2-8x35mm Thermal Rifle Scope. For a fantastic way to ensure you are utilizing some of the best solutions available, choose the Guide USA TR Series TR630 2-8x35mm Thermal Rifle Scope.![]()
TR Series is an economical civilian infrared thermal imaging scope that adopts high sensitivity thermal detector with three different lens options 25 mm, 35 mm, and 50 mm. The TR Series offers sharp, detailed images with 384 288 IR resolution while retaining accuracy. TR thermal scope also features a compact size, waterproof and dustproof, high shock resistance, rugged and durable, which performs impressively in harsh weather.
Specifications for Guide USA TR Series TR630 2-8x35mm Thermal Rifle Scope:
| Manufacturer: | Guide USA |
| Color: | Black |
| Magnification: | 2 - 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Sensor Resolution: | 640x480 pixels |
| Display Resolution: | 1024x768 pixels |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Resolution: | 1024x768 pixels |
| Reticle: | Multiple |
| Illumination Color: | Multiple Color Palettes |
| Eye Relief: | 48 mm |
| Exit Pupil: | 48 mm |
| Field of View, Angle: | 12.38 - 9.38 degrees |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Range of Detection: | 1950 yds |
| Base/Mount Type: | QD Mount |
| Attachment Type: | Picatinny, Quick Detach |
| Battery Type: | 18650 |
| Battery Life: | 8 hours |
| Operating Temperature: | -30 - 50 Celsius |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Length: | 8.18 in |
| Width: | 3.46 in |
| Height: | 2.59 in |
| Weight: | 540 g |
| Battery Quantity: | 1 |
| Noise Equivalent Temperature Difference: | 30 mK NETD |
Features of Guide USA TR Series TR630 2-8x35mm Thermal Rifle Scope
- 8 Hours Working Hours
- Screen Freeze For Easy Zeroing
- Ip67 Protection Rate,
Package Contents:
- Guide USA TR Series TR630 2-8x35mm Thermal Rifle Scope
- Plug Of American British Australian European Standard
- 5V2A Adapter
- Lens Cover
- Eye Mask
- 18650 Battery
- Charger
- Sight Base
- Type-C Cable