Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Refresh Rate:
- 50 Hz
Code: 5VS-THR-GS09RS-TR430-A
MPN: TR430-A
UPC: 6970883552092
Product Info for Guide USA TR Series 430A 3.3-13.2x35mm Thermal Rifle scope
The Guide USA TR Series 430A 3.3-13.2x35mm Thermal Rifle scope was developed to function as the best product for anyone needing a top quality selection. These Thermal Vision Rifle Scopes through the skilled product specialists at Guide USA are designed working with dependable and reliable components, in order to supply you with a product which will be useful for many years. For a number of years, Guide USA has been generating top of the range merchandise, and the Guide USA TR Series 430A 3.3-13.2x35mm Thermal Rifle scope is proof of their dedication to making certain you have the items you'll need to thrive in virtually any circumstance. Right here at Night-Optics, our obligation is to ensure that you leave with the ideal product to meet your needs, and the Guide USA TR Series 430A 3.3-13.2x35mm Thermal Rifle scope is one of the many products which we're delighted to have the ability to offer our buyers. And because you will receive free of charge on shipping on orders placed of $49 or more, there has rarely ever been a more suitable moment to buy the amazing Guide USA TR Series 430A 3.3-13.2x35mm Thermal Rifle scope. For an awesome method to verify that you are working with some of the very best that the community is offering, choose the Guide USA TR Series 430A 3.3-13.2x35mm Thermal Rifle scope.![]()
The TR Series is a compact thermal imaging riflescope imagined with intuitive ergonomics, high shock resistance and a rugged and durable body.
The TR 430-A is equipped with a 35mm germanium lens and a 400x300 resolution thermal sensor with a 25mK NETD, it has a detection range of 1950 yards, and a base magnification of 3.3X.
Specifications for Guide USA TR Series 430A 3.3-13.2x35mm Thermal Rifle scope:
| Manufacturer: | Guide USA |
| Color: | Black |
| Magnification: | 3.3 - 13.2 x |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Sensor Resolution: | 400x300 pixels |
| Display Resolution: | 1024x768 pixels |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Illumination Color: | Sepia, Black, White, Blue, Red, Green |
| Eye Relief: | 48 mm |
| Field of View, Angle: | 5.9 - 7.8 degrees |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Range of Detection: | 1950 yds |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Battery Life: | 8 hours |
| Operating Temperature: | -22 - 122 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Length: | 8.11 in |
| Width: | 3.5 in |
| Height: | 2.6 in |
| Weight: | 19.93 oz |
| Package Type: | Box |
| Noise Equivalent Temperature Difference: | 25 mK NETD |
| Display Size: | 0.39in |
| Shockproof: | Yes |
| Display Type: | AMOLED |
Features of Guide USA TR Series 430A 3.3-13.2x35mm Thermal Rifle scope
- Screen freeze for easy zeroing
- Enhansed Thermal Sensor
- Ballistic Calculation
- Customizable Reticle
- Quick-release scope mount
- Capturing photos and videos with audio
Package Contents:
- Guide USA TR Series 430A 3.3-13.2x35mm Thermal Rifle scope
- Quick-release scope mount
- Type-C cable
- 5V2A adapter (US Britain Australia and Europe)
- 18650 battery
- Battery charger
- Lens cover
- Eye mask
- Quick start guide
- Warranty card