Tap Tap to Zoom
Product Info for German Precision Optics Centuri 2.5-15x44mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
Should you be looking for a great bargain for the German Precision Optics Centuri 2.5-15x44mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, then you've arrived at the absolute right location. Made using some of the most useful attainable substances and design, these particular Rifle Scopes from the product professionals at German Precision Optics will last an unbelievably lengthy time. German Precision Optics has been devoted to providing top end goods for many years, and the German Precision Optics Centuri 2.5-15x44mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is the verification of that persistence for their client base. Right here at Night-Optics, we ensure that it is our obligation to ensure you receive the perfect product for all your specifications, and presenting the German Precision Optics Centuri 2.5-15x44mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is one thing that we are pleased to do. Because you won't be billed for shipping on transactions of $49 or higher, there's not ever been a significantly better chance to discover the incredible German Precision Optics Centuri 2.5-15x44mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane. For a fantastic way to be sure that you are working with some of the best equipment, purchase the German Precision Optics Centuri 2.5-15x44mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
The CENTURI 2.5-15x44i Riflescope, tailored for the American market, seamlessly combines value and performance. With a 6X zoom, double HD glass, an illuminated G4i reticle, and Zero-Stop locking MOA turrets, it offers an exceptional price-performance ratio for North American shooters
Specifications for German Precision Optics Centuri 2.5-15x44mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | German Precision Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 2.5 - 15 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 330 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 2.7 - 1.4 degrees |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Coated |
| Water Resistance Level: | IPX-5 |
| Package Type: | Box |
| W/E Travel at 100 Yds: | 110/90 in at 100 yds |
| Gun Type: | Rifle |
Features of German Precision Optics Centuri 2.5-15x44mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- 1/4 MOA click turrets
- SFP G4i illuminated reticle
- Micro-Dot I-Control illumination
- Zero Stop Lock Ballistic reset turrets
- Turret rotation indicator
- GPObright lens coating technology
- PASSIONdrop hydrophobic lens coatings
- DOUBLE HD objective lens technology
- Magnification throw lever
Package Contents:
- German Precision Optics Centuri 2.5-15x44mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Cleaning cloth lens covers Battery included
