Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Refresh Rate:
- 50 Hz
- Resolution:
- 640x512 pixels
Code: 66Z-THR-WTS105-WTS105
MPN: WTS105
UPC: 850030459367
Product Info for Fusion Thermal Atris 650 3x50mm 30mm Tube Thermal Rifle Scope
The Fusion Thermal Atris 650 3x50mm 30mm Tube Thermal Rifle Scope was made to function as the best product for anyone trying to find a high quality selection. Established working with several of the most strong and long lasting components around, these Thermal Vision Rifle Scopes from Fusion Thermal can provide an item which will give numerous years of consistency. For a quite a while, Fusion Thermal has been helping to make top of the range goods, and the Fusion Thermal Atris 650 3x50mm 30mm Tube Thermal Rifle Scope is proof of their dedication to making certain you have the items you will need to thrive in virtually any situation. At Night-Optics, our job is to make sure you leave with the ideal product to meet your requirements, and the Fusion Thermal Atris 650 3x50mm 30mm Tube Thermal Rifle Scope is amongst the many items which we have been happy to have the ability to offer our customers. And because you won't be charged for shipping and delivery on purchases of $49 or more, there's not ever been a more suitable moment to buy the incredible Fusion Thermal Atris 650 3x50mm 30mm Tube Thermal Rifle Scope. For a fantastic way to make sure you are utilizing some of the most useful solutions out there, purchase the Fusion Thermal Atris 650 3x50mm 30mm Tube Thermal Rifle Scope.![]()
The ATRIS 650 features a 12-micron 640 resolution sensor with advanced sub-18mK NETD performance. The heat differential detection capabilities of this device are nothing short of stunning. Users of this scope will experience optical images beyond expectations and enjoy a thermal scene unexpected for this technology.
Specifications for Fusion Thermal Atris 650 3x50mm 30mm Tube Thermal Rifle Scope:
| Manufacturer: | Fusion Thermal |
| Color: | Black |
| Magnification: | 3 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Night Vision Generation: | Digital |
| Display Resolution: | 1024x768 pixels |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Resolution: | 640x512 pixels |
| Reticle: | Multiple |
| Reticle Focal Plane: | Dual Focal Plane |
| Field of View, Linear: | 470 ft at 1000 yds |
| Battery Type: | 18650 |
| Battery Life: | 7.5 hours |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 12.8 in |
| Weight: | 31.7 oz |
Package Contents:
- Fusion Thermal Atris 650 3x50mm 30mm Tube Thermal Rifle Scope