Tap Tap to Zoom
Code: FJ-BI-FUJ204-16670625
MPN: 16670625
UPC: 631267706253
The Fujinon Hyper-Clarity HC 10x42mm High-Definition Travel and Birdwatching Roof Prism Binoculars was created to function as the best product for any person looking for an exceptional choice. Established by using several of the very most heavy duty and long lasting components available, these Binoculars by Fujinon will present you with an item which will give you years of reliability. Fujinon has been devoted to supplying top end products for a long time, and the Fujinon Hyper-Clarity HC 10x42mm High-Definition Travel and Birdwatching Roof Prism Binoculars is the verification of that dedication to their client platform. At Night-Optics, we make sure it is our personalized obligation to make sure you leave with the most suitable item for all of your needs, and the Fujinon Hyper-Clarity HC 10x42mm High-Definition Travel and Birdwatching Roof Prism Binoculars is one of the many items that we are proud to provide our clients. And since we won't bill for shipping on purchases of $49 or higher, there may never be a more rewarding opportunity to pick the exceptional Fujinon Hyper-Clarity HC 10x42mm High-Definition Travel and Birdwatching Roof Prism Binoculars. For a good way to make sure you are using some of the best solutions obtainable, choose the Fujinon Hyper-Clarity HC 10x42mm High-Definition Travel and Birdwatching Roof Prism Binoculars.![]()
The FUJINON HYPER-CLARITY Series of binoculars are characterized by the unique SUPER EBC FUJINON multi-coating designed to maximize light transmittance and deliver a bright and clear field of view. Fujifilms HC Series of binoculars,
namely FUJINON HYPER-CLARITY HC 8X42 (HC 8X42) and FUJINON HYPER-CLARITYHC 10X42 (HC10X42), will be equipped with large-diameter lenses. The HC 8X42 and the HC 10X42 have magnification ratios of 8x and 10x, respectively, making them both suitable for bird-watching, star-gazing and other outdoor observation of wildlife and nature. The HC 8X42 and HC 10X42 are compact, roof-prism binoculars for excellent portability. The use of large lenses, with the effective diameter of 42mm, delivers amazing light-gathering power.
All light-transmitting surfaces of the lens elements and prisms are applied with Fujifilms unique SUPER EBC FUJINON multi-coating, familiar to photographers based on its use on Fujifilms XF and MK interchangeable lenses designed for the FUJIFILM X Series of digital cameras. The use of SUPER EBC FUJINON lens elements effectively controls chromatic aberration for excellent viewing resolution and contrast, allowing users to enjoy the beauty of wildlife and nature with amazing clarity.
| Manufacturer: | Fujinon |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 114 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 6.5 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 28.1 |
| Interpupillary Distance: | 57 - 76 mm |
| Close Focus: | 2 m |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 137mm |
| Weight: | 778 g |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Neck Strap, Eye Cover, Microfiber cloth, Carrying Case, Batteries |
| Magnification Type: | Fixed |