Tap Tap to Zoom
Fenix E21 170 Lumens Flashlight with Battery has been discontinued by Fenix and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Flashlights yourself to try and find the perfect replacement for you!
Intended to be a superb item for nearly anybody, we're certain you'll appreciate the Fenix E21 170 Lumens Flashlight with Battery . Manufactured utilizing some of the very best attainable materials and construction, these Flashlights through the product experts at Fenix will last an incredibly lengthy time. For a very long time, Fenix has been helping to make high end merchandise, and the Fenix E21 170 Lumens Flashlight with Battery is evidence of their persistence for making sure that you possess the products you'll want to thrive in virtually any situation. Here at Night-Optics, we ensure that it is our obligation to ensure you receive the most suitable solution for all your specifications, and featuring the Fenix E21 170 Lumens Flashlight with Battery is one thing that we're delighted to do. Since you will be given no cost on shipping and delivery on transactions of $49 and up, there's never been a more suitable opportunity to buy the remarkable Fenix E21 170 Lumens Flashlight with Battery. For a fantastic way to make sure you are using some of the finest solutions out there, buy the Fenix E21 170 Lumens Flashlight with Battery.![]()
The Fenix E21 170 Lumen Two Stage LED Flashlight E21R4BK-B has been created to be the perfect illumination source for anyone in need of a high quality light. This Flashlight from Fenix is made with an LED bulb that boasts up to 170 lumens of output power, making it an incredibly bright light source for it's size. For a great way to shed light on any situation, choose the Fenix E21 Flashlight.
| Output Low: | 54 Lumens |
| Output High: | 170 Lumens |
| Runtime High: | 8hrs |
| Runtime Low: | 2 hrs 15min |
| Distance: | 476ft |
| Intensity: | 5200cd |
| Impact Resistance: | 1m |
| Waterproof: | IPX-8, underwater 2m |
| Size: | 6.5" (Length) x 1" (Diameter) |
| Weight: | 3.2 ounce weight (excluding batteries) |