Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Matte
- Fabric/Material:
- 6061-T6 Aluminum
- Quantity:
- 1
- Cant:
- 0 MOA
- Hand:
- Ambidextrous
- Gun Make:
- Remington
- Gun Model:
- Remington Model 870
- Action Length:
- Long Action
- Length:
- 5.488 in
- Weight:
- 2 oz
- Included Accessories:
- #6-48 X 1/4 Screws
- Condition:
- New
Code: KK-MT-ASNU17A-40800
MPN: 40800
UPC: 841370105304
Product Info for Evolution Gun Works Picatinny Scope Mount, Remington Model 870, Long Action Rifle Rail Mount
If you are seeking for a fantastic bargain on the Evolution Gun Works Picatinny Scope Mount, Remington Model 870, Long Action Rifle Rail Mount, then you've showed up at the ideal spot. Manufactured using some of the very best attainable materials and design, these Riflescope Mounts, Rings, and Bases from the product experts at Evolution Gun Works will last an unbelievably lengthy time. Evolution Gun Works has been focused on providing quality goods for a long time, and the Evolution Gun Works Picatinny Scope Mount, Remington Model 870, Long Action Rifle Rail Mount is the verification of that dedication to their client platform. Right here at Night-Optics, we make it our responsibility to ensure that you get the best solution for all of your requirements, and featuring the Evolution Gun Works Picatinny Scope Mount, Remington Model 870, Long Action Rifle Rail Mount is one thing that we are delighted to do. Since you won't be charged for delivering on transactions of $49 or higher, there's not ever been a more suitable chance to purchase the unbelievable Evolution Gun Works Picatinny Scope Mount, Remington Model 870, Long Action Rifle Rail Mount. For an amazing solution to be certain that you're using the services of some of the best which the industry can offer, choose the Evolution Gun Works Picatinny Scope Mount, Remington Model 870, Long Action Rifle Rail Mount.![]()
Specifications for Evolution Gun Works Picatinny Scope Mount, Remington Model 870, Long Action Rifle Rail Mount:
| Manufacturer: | Evolution Gun Works |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Quantity: | 1 |
| Cant: | 0 MOA |
| Hand: | Ambidextrous |
| Gun Make: | Remington |
| Gun Model: | Remington Model 870 |
| Action Length: | Long Action |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 5.488 in |
| Height: | 4 in |
| Weight: | 2 oz |
| Included Accessories: | #6-48 X 1/4 Screws |
| Condition: | New |
| Mount Type: | Picatinny |
| Ring Type: | Picatinny/Weaver |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Gun Rail: | Picatinny |
Package Contents:
- Evolution Gun Works Picatinny Scope Mount, Remington Model 870, Long Action Rifle Rail Mount