Tap Tap to Zoom
Product Info for EOTech Vudu 1-6x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane
Should you be hunting for a great offer for the EOTech Vudu 1-6x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane, then you've come to the ideal place. These Rifle Scopes from the skilled product experts at EOTech are fashioned working with long lasting and dependable resources, as a way to provide you with product which is going to be useful for quite some time. EOTech has been devoted to supplying high quality goods for many years, and the EOTech Vudu 1-6x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane is the proof of that persistence for their consumer base. At Night-Optics, our responsibility is to ensure that you depart along with the ideal product to meet your requirements, and the EOTech Vudu 1-6x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane is one of the numerous products that we are happy to have the capacity to offer our buyers. And because we won't bill for delivery on orders placed of $49 or over, there could not be a more suitable opportunity to purchase the outstanding EOTech Vudu 1-6x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane. For a great way to be certain that you're using some of the best solutions available, buy the EOTech Vudu 1-6x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane.![]()
Calling all experienced hunters and 3-gun competition enthusiasts - the scope you've been waiting for has officially arrived. The EOTech Vudu FFP Precision Rifle Scope is a compact optic that packs in a seemingly impossible amount of features considering its size. These Rifle Scopes crafted by EOTech work well either AR platform rifles or bolt-action. Plus, they're outfitted with an EOTech Speed Ring reticle that allows for quick target acquisition while at lower power, but at higher power, you get the proper accuracy and image resolution to master longer shots. Utilize the simple push button controls on the EOTech Vudu Waterproof Rifle Scope to activate the illuminated reticle to get a clear shot in low light conditions. For the perfect optical option that handles short to medium range distances with ease, get the EOTech Vudu 1-6x24x Illuminated Rifle Scope.
The Grey EOTech Vudu FFP Precision Rifle Scope is an exclusive buy just for OpticsPlanet customers!
Specifications for EOTech Vudu 1-6x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | EOTech |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 1 mm |
| Finish: | Flat Black / Type III Anodized |
| Field of View, Linear: | 16.7 - 102.4 ft at 100 ft |
| Eye Relief: | 80 - 100 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Matte Black |
| Weight: | 20.1 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 10.63 in |
| Parallax: | Fixed Focus |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 2.6 in |
| Adjustment Range: | 0.5 MOA |
| Height: | 2.1 in |
| Lens Material: | Broadband anti-reflection coating |
| Optical Coating: | Anti-Reflective |
| Battery Life: | 500 hours |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Package Type: | Polymer Hard Case |
| Included Accessories: | Standart |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | -50 - 50 MOA |
| Gun Make: | Glock |
Features of EOTech Vudu 1-6x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane
- Aircraft-grade aluminum, single-piece construction with anodized finish for extreme durability.
- Laser-etched adjustment indicators and push-button illumination controls for tracking east.
- Water-resistant, fog-resistant, shock-resistant with single construction eyepiece.
- Nitrogen gas purging prevents internal fogging over the operating temperature range.
- The rugged design prevents damage from heavy recoil and rough handling.
- The single-piece tube and o-ring seals prevents moisture and dust from entering the scope even in the harshest environments.
- XC high-density, low dispersion glass with anti reflective coated lenses provides efficient light transmission and unmatched edge-to-edge clarity.
- Water-resistant, fog-resistant, shock-resistant with single construction eyepiece.
Package Contents:
- EOTech Vudu 1-6x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane
- Vudu 1-6X24 Rifle Scope
- Operator Manual
- Reticle Manual
- Throw Lever
- Lens Cleaning Cloth
- Battery