Tap Tap to Zoom
- Color:
- Tan
- Reticle:
- 68 MOA Circle w/ 1-MOA Dot
- Illumination Color:
- Red
- Adjustment Click Value:
- 0.5 MOA
- Additional Features:
- quick switch-to-side STS mount
- Condition:
- New
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: 99-RDH-OPMOD-HHS1-HHS-1-OPA
MPN: HHS-1-OPA
UPC: 672594570315
Product Info for EOTech OPMOD EXPS3-0 HHS-I 1 MOA Circle Dot Reticle Holosight Sight w/G33 3x Magnifier
This EOTech OPMOD EXPS3-0 HHS-I Holosight w/G33 3x Magnifier, 68 MOA ring, 1MOA Dot gives you a high-quality optic and a magnifier to engage distant targets all for an incredible value. These brought to you by the experts at OPMOD offer 30 brightness settings so that you can customize your reticle to best match your ambient lighting conditions. The water-resistant EOTech OPMOD EXPS3-0 HHS-I Adjustable Holosight w/G33 3x Magnifier is night vision-compatible with Gen 1-3+ devices so that you can take on dark environments with peak precision. At brightness level 12, you'll get about 600 hours of power off a single CR123A battery. Mount this EOTech Exclusive OPMOD EXPS3-0 HHS-I Holosight w/G33 3x Magnifier to your MIL-STD 1913 or Weaver rails to gain a versatile optic that will assist your aim at a variety of distances.
What Makes This an OPMOD
- Exclusive tan color
- OPMOD on the body of the unit
- Amazing price
Covered by EOTech's Prestige Warranty'. Which covers the product for 10 years.
Specifications for EOTech OPMOD EXPS3-0 HHS-I 1 MOA Circle Dot Reticle Holosight Sight w/G33 3x Magnifier:
| Manufacturer: | OPMOD |
| Color: | Tan |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 0.85 in |
| Reticle: | 68 MOA Circle w/ 1-MOA Dot |
| Illumination Type: | Holographic |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 30 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Base/Mount Type: | QD Mount |
| Battery Type: | CR123A |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 600 continuous hours at nominal setting 12 at room temp. |
| Weather Resistance: | Water Resistant |
| Water Resistance Level: | Submersible |
| Water Resistant Mark: | 33 ft |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 3.8 in |
| Width: | 2.1 in |
| Height: | 2.5 in |
| Weight: | 9 oz |
| Additional Features: | quick switch-to-side STS mount |
| Condition: | New |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Weaver |
| Attachment Type: | Picatinny, Weaver |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of EOTech OPMOD HHS1 Tan EXPS3-0 Sight with G33 3x Magnifier:
- Available exclusively from OpticsPlanet
- Reticle is a 68 MOA circle with 1 MOA aiming dot
- Single transverse 123 battery to reduce sight length
- Compatible with Gen I-III+ Night Vision Systems (tandem operation)
- Shortened base only requires at most 2 3/4 inch of rail space
- Battery cap and latch are eliminated and replaced with a simple O-ring, tethered cap; better sealing is achieved
- Average battery life at brightness level 12 is roughly 600 hours
- Side buttons, NV compatible with a single quick detach throw lever
Package Contents:
- EO Tech HHSI EXPS30 HWS Sight, Tan
- G33 3X magnifier with Flip-to-side Mount