02:35
02:17
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
EOTech OGL
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
EOTech OLG-C Product Overview
1 of 9 images
EOTech OGL Commercial Power Green Visible IR Laser Sight, Black, EOT-OGL-C-B
2 of 9 images
EOTech OGL Commercial Power Green Visible IR Laser Sight, Tan/FDE, EOT-OGL-C-T
3 of 9 images
EOTech OGL Commercial Power Green Visible IR Laser Sight, Black, EOT-OGL-C-B
4 of 9 images
EOTech OGL Commercial Power Green Visible IR Laser Sight, Tan/FDE, EOT-OGL-C-T
5 of 9 images
EOTech OGL Commercial Power Green Visible IR Laser Sight, Tan/FDE, EOT-OGL-C-T
6 of 9 images
EOTech OGL Commercial Power Green Visible IR Laser Sight, Tan/FDE, EOT-OGL-C-T
7 of 9 images
EOTech OGL Commercial Power Green Visible IR Laser Sight, Tan/FDE, EOT-OGL-C-T
8 of 9 images
EOTech OGL Commercial Power Green Visible IR Laser Sight, Tan/FDE, EOT-OGL-C-T
9 of 9 images
EOTech OGL Commercial Power Green Visible IR Laser Sight, Tan/FDE, EOT-OGL-C-T
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Documents
In Stock
2 Models AvailableColor
All
Search
List: $2,199.00Save $200.00
$1,999.00
List: $2,199.00Save $200.00
$1,999.00
Product Info for EOTech OGL Commercial Power Green Visible IR Laser Sight
The design for the EOTECH On-Gun Laser (OGL) focuses on human performance factors under extreme stress creating the premium choice for professional users. The machined aluminum housing provides extreme durability in a compact package roughly the size of a standard deck of playing cards.
The IR illuminator utilizes a high performing Vertical-Cavity Surface-Emitting Laser (VCSEL) diode creating a clean beam and allowing quick adjustments from spot to flood. The ergonomic (patent pending) lever is unique to the OGL and allows professionals to adjust their illumination needs instantly, all while maintaining superior situational awareness.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for EOTech OGL Commercial Power Green Visible IR Laser Sight:
| Manufacturer: | EOTech |
| Beam Color: | Green, IR |
| Laser Output: | 0 - 5 mW |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR123A |
| Battery Life: | 9 hours |
| Operating Temperature: | -20 - 60 Celsius |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Water Resistant Mark: | 10 m |
| Length: | 4.1 in |
| Width: | 2.3 in |
| Height: | 1.5 in |
| Weight: | 8 oz |
| Fabric/Material: | Machined Aluminum |
| IR Outputs: | 850 nm |
| Storage Temperature: | -40 - 70 Celsius |
Features of EOTech OGLÂ Commercial Power Green Visible IR Laser Sight
- Compact design, similar in size to a deck of cards
- Enhanced ergonomics
- Tethered protective caps/pattern generators
Package Contents:
- EOTech OGL Commercial Power Green Visible IR Laser Sight
- Modlite ModButton Lite 7in switch