Tap Tap to Zoom
Product Info for EOTech EFLX Mini Reflex Red Dot Sight
If you are seeking for an amazing price for the EOTech EFLX Mini Reflex Red Dot Sight, then you've found yourself in the absolute right place. Established using several of the very most durable and dependable components around, these Red Dot Sights via EOTech offers you a product that will give a great deal of stability. EOTech has been committed to providing high quality products for a long time, and the EOTech EFLX Mini Reflex Red Dot Sight is the proof of that persistence for their consumer platform. At Night-Optics, our obligation is to ensure that you depart along with the ideally suited product to meet your requirements, and the EOTech EFLX Mini Reflex Red Dot Sight is one of the many items which we're happy to have the capacity to offer our customers. And since we will not charge for shipping on orders of $49 or over, there could never be a significantly better chance to purchase the outstanding EOTech EFLX Mini Reflex Red Dot Sight. For an impressive method to verify that you are dealing with some of the best which the community can offer, purchase the EOTech EFLX Mini Reflex Red Dot Sight.![]()
Be the first to experience one of the best Red Dot Sights available on the market. The new EFLX Mini Reflex Sight from EOTech is their first venture into reflex technology optics and has already surpassed the standards of RDS technology, meeting the demands of any serious shooter.
Specifications for EOTech EFLX Mini Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | EOTech |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 17 - 24 mm |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Length: | 1.9 in |
| Width: | 1.2 in |
| Height: | 1 in |
| Weight: | 1.4 oz |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Brightness Index: | 8 Settings |
| Quantity: | 1 |
| Switch Type: | Push Button |
| Red Dot Sights-Footprint: | Deltapoint Pro |
| Country of Origin: | USA |
Features of EOTech EFLX Mini Reflex Red Dot Sight
- Rugged aluminum housing provides durability and dependability in any battle situation.
- The large, rectangular window allows the user to find the aiming dot quick and easy and provides a greater field-of-view.
- A top loading battery makes for simple battery changes without the need to remove the optic from the pistol.
- High-tech front glass is clear and distortion free compared to other red dots that use colors and coatings to display their dot.
Package Contents:
- EOTech EFLX Mini Reflex Red Dot Sight
- Operator Manual
- Torx Wrench
- Multi Adjustment Tool
- (2) M4 Screws
- CR2032 Battery