Tap Tap to Zoom
Product Info for EOTech Model 558 Holographic Weapon Sight
Acquiring your target is easier than ever thanks to the innovative technology in the EOTech Model 558 Holographic Weapon Sight. Working flawlessly alongside your favorite Gen-I-III night vision device, this Holographic Sight from the experts at EOTech works all day and night long to improve your aiming capabilities and speed to target. A locking, quick detach mount allows for instant removal of your EOTech Model 558 Holographic Firearm Sight from your 1" Weaver or MIL_STD-1913 rail, giving you the ultimate power over your shooting experience. With operational buttons along the side of the sight and up to thirty different settings, the EOTech Model 558 Holographic Gun Sight makes aiming and using your weapon intuitive in all situations.
Specifications for EOTech Model 558 Holographic Weapon Sight:
| Manufacturer: | EOTech |
| Color: | Black |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 0.85 in |
| Reticle: | 68 MOA Ring w/ Single 1 MOA Dot |
| Illumination Type: | Holographic |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Field of View, Linear: | 30 yds at 4 in |
| Lens Material: | Front Window 1/8in Solid Glass & Rear Window 3/16in Laminate |
| Optical Coating: | Anti-Reflection coating on external surface |
| Battery Type: | AA |
| Battery Quantity: | 2 |
| Battery Life: | 2200 Hours Alkaline Batteries, 2500 Hours Lithium Batteries |
| Operating Temperature: | -4 - 122 Fahrenheit |
| Weather Resistance: | Water Resistant |
| Water Resistance Level: | Submersible |
| Water Resistant Mark: | 33 ft, 10 m |
| Height: | 2.5 in |
| Weight: | 13.8 oz |
| Condition: | New |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Magnification Type: | Fixed |
| Package Type: | Box |
| Quantity: | 1 |
| Attachment Type: | Picatinny, Weaver |
| W/E Travel at 100 Yds: | 0.5 MOA |
| Lens Finish: | Fog resistant internal optic |
| Mount Type: | Weaver |
| Fit: | MIL-STD-1913 rail/1in Weaver |
Features of EOTech Model 558 Holographic Weapon Sight
- EOTECHs unique reticle patterns are a criti- cal to delivering fast target acquisition and MOA accuracy at any range.
- EOTECH reticles feature a 68 MOA ring surrounding a 1 MOA center dot allowing the shooter to quickly pick up and lock on a target.
- The standard ring found in most reticles equates to approximately 68" (5'8") at 100 yards.
Package Contents:
- EOTech Model 558 Holographic Weapon Sight
- HWS 558
- Quick-Start Guide
- Warranty Card
- 2x AA Alkaline Batteries