Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 68 MOA Ring and 1 MOA Dot
- Illumination Color:
- Green
- Adjustment Click Value:
- 0.5 MOA
- Condition:
- New
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: ET-RDH-HWSR-HHS-GRN
MPN: HHS-GRN
UPC: 672294600633
Product Info for EOTech Holographic Hybrid Green Dot Sight w/ G33 Magnifier and STS Mount
The EOTech Holographic Hybrid Weapon Sight combines the powerful EXPS2 green dot sight with a G33.STS magnifier for rapid target acquisition from short to long ranges. With a green dot that is 6x easier to see than the traditional red dot, these by EOTech can transition from 1x to 3x rapidly with a large field of view and an adjustable diopter, and the included Switch-To-Side (STS) mount provides instant disengagement of the magnifier. Built from extremely durable materials, the EOTech Illuminated Hybrid Green Dot Scope is waterproof and can withstand abuse. The EOTech Waterproof Hybrid Green Dot Weapon Sight is the perfect setup for hunting or tactical missions when your target is on the move!
Specifications for EOTech Holographic Hybrid Green Dot Sight w/ G33 Magnifier and STS Mount:
| Manufacturer: | EOTech |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 3 x |
| Objective Lens Diameter: | 0.85 in |
| Objective Window Size: | 30.5 x 21.6 mm |
| Reticle: | 68 MOA Ring and 1 MOA Dot |
| Illumination Type: | Holographic |
| Illumination Color: | Green |
| Brightness Settings: | 20 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Field of View, Linear: | 30 yds at 4 in |
| Field of View, Angle: | 7.3 degrees |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | AR coated external glass surfaces |
| Base/Mount Type: | QD Mount |
| Battery Type: | CR123 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 600 hours |
| Operating Temperature: | 20 - 50 Celsius |
| Weather Resistance: | Water Resistant |
| Water Resistance Level: | Submersible |
| Water Resistant Mark: | 10 ft |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 7.7 in |
| Width: | 2.3 in |
| Height: | 3.3 in |
| Weight: | 22.4 oz |
| Condition: | New |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Weaver |
| Package Type: | Box |
| Attachment Type: | Picatinny, Weaver |
| Magnification Type: | Fixed |
| W/E Travel at 100 Yds: | 0.5 MOA |
Features of EOTech Holographic Hybrid Green Dot Sight w/ G33 Magnifier and STS Mount
- EOTECHs unique reticle patterns are a criti- cal to delivering fast target acquisition and MOA accuracy at any range.
- EOTECH reticles feature a 68 MOA ring surrounding a 1 MOA center dot allowing the shooter to quickly pick up and lock on a target.
- The standard ring found in most reticles equates to approximately 68" (5'8") at 100 yards.
Package Contents:
- EOTech Holographic Hybrid Green Dot Sight w/ G33 Magnifier and STS Mount
- HHS Green(EXPS2-0GRN & G33.STS)
- Quick-Start Guide
- Warranty & Registration Card
- CR123 Battery