Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Sensor Resolution:
- 1280x1024 pixels
- Refresh Rate:
- 60 Hz
Code: ET-TCL-EOTCLPODT2B-EOT-CLPO-DT2-B
MPN: EOT-CLPO-DT2-B
UPC: 672294470298
Product Info for EOTech ClipIR Mk 2 1-8x Thermal Clip On
The EOTECH MK2 ClipIR-MR uncooled thermal clip-on device features state-of-the-art image enhancement algorithms developed to provide users with an unrivaled day/night-vision advantage in detecting, observing and engaging targets. EOTECH thermal products incorporate the latest in IR sensors, electronics, and optical technologies to deliver world leading reliability, superior imagery and range performance. Clip-on design for use with red dots or low magnification range (1-8X) day sights to provide thermal detection, observation, and engagement while maintaining the day optics ballistic zero. Features an intuitive user interface that includes image/video capture and Wifi and Bluetooth connectivity, and attaches quickly and easily to Picatinny (1913) rails.
Specifications for EOTech ClipIR Mk 2 1-8x Thermal Clip On:
| Manufacturer: | EOTech |
| Color: | Black |
| Magnification: | 1 - 8 x |
| Sensor Resolution: | 1280x1024 pixels |
| Refresh Rate: | 60 Hz |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR123A |
| Battery Life: | 8 hours |
| Length: | 6.8 in |
| Width: | 3.2 in |
| Height: | 4.7 in |
| Weight: | 35.2 oz |
| Field of View, Linear: | 11.6 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 0.17 in |
| Focus Range: | 10 m to Infinity |
Features of EOTech MK2 ClipIR-MR 1x Thermal Clip On
- Proven uncooled IR sensor technology
- Intuitive user control
- Built-in Digital Magnetic Compass
- Brightness Auto Adjustment via sensor
- Multiple Reticle Options
- Connectivity WiFi, Bluetooth
- Offers weapon sight and hand-held modes
- Video, image capture and storage
- Approx. Run Time (> 8 hours)
- Quick start-up (< 3 seconds)
Package Contents:
- EOTech ClipIR Mk 2 1-8x Thermal Clip On
- Hard case