Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- RAPTR-1F
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Color:
- Black
- Weight:
- 21.7 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Parallax:
- 100 yds
Code: 3XD-RS-HLXHD2-50057
MPN: 50057
UPC: 752489618824
Product Info for Element Optics 2-12x42 mm Helix HD Compact Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane
Manufactured to be a great product for almost any person, we are confident you are going to appreciate the Element Optics 2-12x42 mm Helix HD Compact Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane . These Rifle Scopes from the skilled product professionals at Element Optics are fashioned using long lasting and efficient components, as a way to provide you with a product that will be effective for a long time. Element Optics has been devoted to supplying high quality products for a long time, and the Element Optics 2-12x42 mm Helix HD Compact Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane is the proof of that persistence for their client base. At Night-Optics, we ensure that it is our obligation to ensure you purchase the most suitable product for all your specifications, and presenting the Element Optics 2-12x42 mm Helix HD Compact Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane is something that we are happy to do. And since we will not charge for delivery on purchases of $49 or higher, there could not be a better opportunity to choose the extraordinary Element Optics 2-12x42 mm Helix HD Compact Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane. To have an amazing method to be certain that you're using some of the very best which the trade has to offer, choose the Element Optics 2-12x42 mm Helix HD Compact Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane.![]()
The HELIX HD COMPACT is a versatile hunting optic designed with form, clarity and reliability in mind. The 2-12 HD optical system provides a broad zoom range for close to intermediate distances, and the RAPTR-1F reticle with fiber optic illumination ensures a crisp, uncluttered image for targeting in a variety of light conditions and ranges. Capped turrets keep critical components sealed and shielded, and as with all Element Riflescopes, our Platinum Warranty has you covered for life!
Specifications for Element Optics 2-12x42 mm Helix HD Compact Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Element Optics |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 2 - 12 x |
| Reticle: | RAPTR-1F |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 9.5 - 3.5 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Field of View, Linear: | 63 - 10.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.8 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 21.7 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 12.5 in |
| Parallax: | 100 yds |
| Adjustment Range: | 135 MOA |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Element Optics 2-12x42 mm Helix HD Compact Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane
- 30mm Main Body Tube
- 6x Zoom Optical System
- Ultra Compact, Lightweight design
- Fiber Optic Illumination
- Aircraft Grade Aluminum Construction
- Advanced Fully Multi-Coated Lenses with HD Glass
- Capped, Tool-Free Resettable Turrets
- Removable Magnification Throw Lever
- Waterproof, Fogproof, Shockproof & Nitrogen Purged
Package Contents:
- Element Optics 2-12x42 mm Helix HD Compact Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane
- Sunshade
- Lens Cloth
- Throw Lever
- Clear Lens Caps