Tap Tap to Zoom
If you're browsing for a great deal on the EAGTAC T Series TX30C2 Base LED Flashlight, then you've showed up at the ideal spot. These Flashlights from the skilled product experts at EAGTAC are made using long lasting and dependable materials, to be able to provide you with product that is going to be beneficial for a long time. For a quite a while, EAGTAC has been helping to make quality products, and the EAGTAC T Series TX30C2 Base LED Flashlight is verification of their persistence for making sure that you have the items you'll need to flourish in almost any circumstance. Here at Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to ensure you get the best product for all your specifications, and showcasing the EAGTAC T Series TX30C2 Base LED Flashlight is one thing that we're delighted to do. And furthermore, as we will not charge for delivery on orders of $49 or higher, there could not be a significantly better time to pick the extraordinary EAGTAC T Series TX30C2 Base LED Flashlight. For a good way to ensure you are using some of the most useful solutions obtainable, purchase the EAGTAC T Series TX30C2 Base LED Flashlight.![]()
Eagtac T Series TX30C2 Base LED Flashlight is a compact high-output dual switch flashlight. 2000 lumen LED. Smooth aluminum bezel. Easy to use. Instant MAX/MIN. Dual switch. 5 output levels. CNC machined from aluminum rod. HAIII hard anodized aerospace aluminum. Waterwhite glass lens with hardened treatment, anti-reflective coatings. Battery reverse polarity protection. Blue LED side battery indicator. Active thermal management (70 to 100% output range. Non-dimming constant current regulation for all output levels without flickering. Synchronous boost controller with ultra low resistance MOSFET, which offers up to 95% efficiency. High switching frequency convertor for more compact circuitry design. Very low standby current (negligible). Smooth aluminum reflector. Tail-standing tailcap. Included Accessories: Mil-Spec paracord lanyard with quick attachment clip. Removable darkened pocket clip made of spring steel.
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Battery Life: | 0.5 - 110 hours |
| Charger Type: | Battery |
| Beam Distance: | 291 m |
| Diameter: | 25.4 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 5 in |
| Weight: | 110 g |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Battery Type: | 18650, CR123A |
| Package Type: | Box |