Tap Tap to Zoom
Code: 2E1-FL-S25LRKIT-S25LR-XHP35-HI-KIT-NW
MPN: S25LR-XHP35-HI-KIT-NW
UPC: 6941368302594
Meant to be a very good item for nearly any individual, we're sure you will love the EAGTAC S Series S25L-R LED Flashlight Kit . Made using some of the best attainable components and design, these particular Flashlights through the product specialists at EAGTAC will last you an exceptionally lengthy time. For a very long time, EAGTAC has been helping to make high-end products, and the EAGTAC S Series S25L-R LED Flashlight Kit is verification of their persistence for making certain you've got the products you'll need to thrive in virtually any situation. Here at Night-Optics, we make it our responsibility to ensure you get the best solution for all your preferences, and exhibiting the EAGTAC S Series S25L-R LED Flashlight Kit is something that we are pleased to do. Because you benefit from no cost on shipping on orders of $49 or over, there has practically never been an improved time to pick the remarkable EAGTAC S Series S25L-R LED Flashlight Kit. For an awesome way to be certain that you're dealing with some of the best that the trade can offer, purchase the EAGTAC S Series S25L-R LED Flashlight Kit.![]()
Eagtac S Series S25L-R LED Flashlight is a Type-C USB rechargeable, high output, ultra compact, tactical flashlight. 2000 lumen LED. Bi-directional insert USB Type C plug for fast battery charging. Easy to use: rotate head to adjust 3 output levels, tail-cap strobe. Crenelated stainless steel bezel. Waterwhite glass lens with harden treatment and anti-reflective (AR) coating on both sides (96% transparency). HAIII hard anodized aerospace aluminum. Offer current regulated MAX output with a single li-ion battery down to 3.0V (underload). MAX output slowly reduces after 3.0V and operates until 2.65V (underload). Built-in shut down voltage at 2.65V (underload) to prevent over-discharge for unprotected li-ion battery (user may restart at lower levels). Active thermal management feature (adjustment range 75%-100%). Synchronous boost controller with ultra low resistance MOSFET which offers up to 95% efficiency. High switching frequency convertor for more compact circuitry design. Non-dimming constant current regulation for all output levels without flickering. Zero standby current. LED direct soldering on copper for maximum heatsink ability. User replaceable glass lens. Battery reverse polarity protection. Ultra low internal resistance phosphor bronze springs (silver coated). Spring loaded positive and negative terminal. One piece head design for maximum heat transfer. Tailcap battery stabilizer design to prevent battery movement inside battery tube. Battery charging indicator. Built-in battery protection. Smooth aluminum reflector. Included Accessories: 1x3500mAh 18650 battery. 1x5V 1A USB charger. Add-on diffuser filter with flip-cover feature. Heavy duty nylon holster. Mil-Spec paracord lanyard with quick attachment clip. Removable darken pocket clip made of spring steel with harden treatment. Type-C (bi-direction insert) USB charging cable (3.3feet/1meter) with AWG24 copper wire.
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Beam Color: | Neutral White |
| Light Output: | 1750 lumens |
| Battery Life: | 1 - 70 hours |
| Charger Type: | Type-C USB |
| Bulb Type: | XHP35 HI NW LED |
| Beam Distance: | 416 m |
| Diameter: | 25.4 mm |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 6.6 in |
| Weight: | 229 g |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Battery Type: | CR123A, 18650 |
| Package Type: | Box |