Tap Tap to Zoom
The EAGTAC Rechargeable SX25L2 XM-L2 U4 1494 Lumens LED Flashlight Kit was developed to function as the ideal product for anybody in need of a high quality selection. Established working with some of the most extremely durable and long lasting materials in existence, these Flashlights through EAGTAC will present you with a product that will give a great deal of stability. EAGTAC has been committed to delivering high end goods for many years, and the EAGTAC Rechargeable SX25L2 XM-L2 U4 1494 Lumens LED Flashlight Kit is the verification of that dedication to their customer base. Right here at Night-Optics, our job is to ensure that you leave along with the ideal item to meet your requirements, and the EAGTAC Rechargeable SX25L2 XM-L2 U4 1494 Lumens LED Flashlight Kit is one of the many items which we are delighted to have the ability to offer our customers. And since you will not be charged for delivering on purchases of $49 or higher, there has not ever really been an even better opportunity to discover the extraordinary EAGTAC Rechargeable SX25L2 XM-L2 U4 1494 Lumens LED Flashlight Kit. For a great way to make sure you are using some of the best solutions available, buy the EAGTAC Rechargeable SX25L2 XM-L2 U4 1494 Lumens LED Flashlight Kit.![]()
| Manufacturer: | EAGTAC |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized |
| Fabric/Material: | HAIII hard anodization aerospace aluminum |
| Beam Color: | Cool White LED |
| Light Output: | 1494 lumens |
| Charger Type: | Battery Pack |
| Bulb Type: | CREE XM-L2 U4 LED |
| Beam Distance: | 433 yds |
| Diameter: | 1.8 in |
| Lens Material: | Waterwhite Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 9.84 in |
| Weight: | 16.4 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-8 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | 26650 |
| Included Accessories: | Base |
| Package Type: | Box |